الیزه در پایان گفتگوی تلفنی ماکرون با ترامپ: گفتگو با ایران ادامه خواهد داشت

امانوئل ماکرون و دونالد ترامپ، روسای جمهوری فرانسه و آمریکا
امانوئل ماکرون و دونالد ترامپ، روسای جمهوری فرانسه و آمریکا Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاریس می گوید که تلاش ها و گفتگوها در جهت کاهش تنش و حل بن بست کنونی را که از نشست بیاریتز به صورت جدی تر دنبال کرده، ادامه خواهد داد. به گزارش الیزه، فرانسه از ایران خواسته است از هرگونه اقدام عملی که مغایر با تعهدات این کشور در چارچوب برجام باشد به صورت جدی پرهیز کند.

آگهی

الیزه روز جمعه با اشاره به گفتگوی تازه تلفنی امانوئل ماکرون و دونالد ترامپ در باره آخرین تحولات برنامه هسته ای ایران در بیانیه ای اعلام کرد که «گفتگوها در این خصوص همچنان ادامه دارد.»

به گزارش دفتر ریاست جمهوری فرانسه، روسای جمهوری فرانسه و ایالات متحده آمریکا «در ادامه رایزنی های چند ماه اخیر خود» در باره ایران روز پنجشنبه بار دیگر تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.

این دور از گفتگوهای تلفنی رهبران الیزه و کاخ سفید در حالی انجام می شود که تهران در ادامه روند کاهش تعهدات خود در چارچوب توافقنامه هسته ای وین از برداشتن سومین گام برای خروج از برجام خبر داده است. از سوی دیگر واشنگتن اعلام کرده است که به راهبرد خود مبنی بر اعمال فشار حداکثری بر ایران ادامه خواهد داد.

جاد دیر، سخنگوی کاخ سفید با انتشار توییتی به گفتگوی تلفنی روز پنجشنبه امانوئل ماکرون و دونالد ترامپ برای یافتن راه هایی جهت حفظ برجام اشاره کرد و یادآور شد که رئیس جمهوری آمریکا در این تماس تلفنی تاکید کرده است که در شرایط کنونی تحریم ها بر ضد ایران به قوت خود باقی خواهند ماند.

گام های رو به عقب تهران و واشنگتن در مسیر حل بن بست کنونی تنها ده روز پس از اتمام نشست گروه هفت در بیاریتز برداشته می شود، جایی که رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد آماده است تا در صورت فراهم شدن شرایط با حسن روحانی، همتای ایرانی اش دیدار و گفتگو کند.

این احتمال که همچون بمب در فضای رسانه ها صدا کرده بود چند روز پس از آن با سخنان رئیس جمهوری ایران مبنی بر بسته ماندن درهای گفتگوی دوجانبه رنگ باخت. ایران با طرح خواست همیشگی خود برای برداشته شدن کلیه تحریم های آمریکا به واشنگتن پیغام داد اگر خواهان گفتگو است باید به برجام باز گردد.

فرانسه، مبتکر طرحی ناکام برای ترغیب واشنگتن به تمدید معافیت های نفتی و کاهش تحریم ها بر ضد ایران چند روز پیش از اعلام آغاز مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی ایران از باز شدن یک خط اعتباری پانزده میلیارد دلاری در ساز و کار مالی ویژه موسوم به اینستکس برای فروش نفت ایران خبر داد اما در عین حال عملیاتی شدن این مکانیزم را مشروط به موافقت آمریکا دانست.

پاریس می گوید که تلاش ها و گفتگوها در جهت کاهش تنش و حل بن بست کنونی را که از نشست بیاریتز به صورت جدی تر دنبال کرده، ادامه خواهد داد. به گزارش الیزه، فرانسه از ایران خواسته است از هرگونه اقدام عملی که مغایر با تعهدات این کشور در چارچوب برجام باشد به صورت جدی پرهیز کند.

ایران روز پنجشنبه اعلام کرد که عملی نشدن تعهدات آمریکا طی مدت تعیین شده پس از گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایجاب می کند که گام سوم در موعد مقرر اجرا شود. مقامات ایران مشروط کردن خط اعتباری پانزده میلیارد دلاری اروپا به چراغ سبز آمریکا، کشوری که از برجام خارج شده و مخافت آن است را غیرمنطقی و غیر عمی می دانند و اعتماد چندانی به رویکرد مستقل اروپا برای پایبندی به تعهدات برجامی ندارند.

در همین راستا رئيس جمهوری ایران شامگاه چهارشنبه ۱۳ شهریور در پایان نشست سران سه قوه، در نشست یک خبری به صورت رسمی از آغاز گام سوم کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام در روز جمعه خبر داد و تصریح کرد که کشورش تمام محدودیت‌های موجود در برجام در بخش تحقیق و توسعه را کنار خواهد گذاشت.

از سوی دیگر عباس موسوی، سخنگوی وزرات امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نامه محمد جواد ظریف به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران گفته است: «دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز پنجشنبه ۱۴ شهریور با ارسال نامه‌ای خطاب به خانم موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا اعلام کرد به دلیل تبعات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم های آن کشور، و ناتوانی سه کشور اروپایی به اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه های کمیسیون مشترک، جمهوری اسلامی ایران از امروز تمام تعهدات خود در برجام در حوزه تحقیق و توسعه هسته ای را متوقف می کند.»

تهران در عین حال اعلام کرده است که در صورت محقق شدن کلیه تعهدات وعده داده شده در چارچوب برجام و متنفع شدن از منافع اقتصادی و تجاری این توفقنامه بین المللی به نقطه اول بازخواهد گشت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع آمریکا: به‌نظر می‌رسد به نقطه مذاکره با ایران نزدیک شده‌ایم

بریتانیا: اگر امکان توافق میان ایران و آمریکا برقرار شود، به آمریکا در این زمینه کمک می‌کنیم

دونالد ترامپ: ناوالنی مرد شجاعی بود و با من هم مثل او رفتار می‌کنند