Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر دفاع آمریکا: به‌نظر می‌رسد به نقطه مذاکره با ایران نزدیک شده‌ایم

وزیر دفاع آمریکا: به‌نظر می‌رسد به نقطه مذاکره با ایران نزدیک شده‌ایم
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز جمعه گفت که به نظر می‌رسد ایران به تدریج در حال رسیدن به نقطه‌ای است که می‌تواند با آمریکا مذاکره کند.

آگهی

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز جمعه گفت که به نظر می‌رسد ایران به تدریج در حال رسیدن به نقطه‌ای است که می‌تواند با آمریکا مذاکره کند.

اسپر در موسسه‌ای در لندن گفت: «به نظر می‌رسد که ایران از برخی جهات به تدریج در حال رسیدن به نقطه‌ای است که می‌توانیم مذاکره کنیم و امیدوارم این راه ادامه پیدا کند.»

وی تاکید کرد که هدف آمریکا همیشه این بوده است که ایرانیان را در یک مسیر دیپلماتیک قرار دهد تا با آن‌ها مذاکره کند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دو روز پیش، دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران را در مجمع عمومی سازمان ملل ممکن عنوان کرد اما در عین حال گفت که واشنگتن تحریم‌ها علیه تهران را لغو نمی‌کند.

وی افزود: «مطمئناً، هر چیزی ممکن است. آن‌ها [ایرانی‌ها] دوست دارند بتوانند مشکل خود را حل کنند.» ترامپ تاکید کرد که ما می‌توانیم مشکل آن‌ها را ۲۴ ساعته حل کنیم.

وزرای دفاع فرانسه و آمریکا روز شنبه درباره ایران بحث می‌کنند

از سوی دیگر، یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت که اسپر و همتای فرانسوی وی روز شنبه درباره چگونگی همکاری نیروی دریایی فرانسه با واشنگتن برای تامین امنیت ناوبری در تنگه هرمز بحث خواهند کرد.

همزمان ایران نیز گفته است گام سوم خود در کاهش تعهدات برجامی را به زودی عملیاتی خواهد کرد.

این مقام آمریکایی که در گزارش رویترز از وی نامی برده نشده است درباره تصمیم ایران برای سرعت بخشیدن به غنی‌سازی اورانیوم گفت: «ما همچنان اعتقاد داریم که باید تحریم‌های خود را تا حد ممکن علیه ایران اعمال کنیم.»

خروج آمریکا از برجام در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ و بازگشت تحریم‌ها، نقطه آغاز افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا بود که با لغو معافیت چند کشور از خرید نفت ایران به منظور به صفر رساندن صادرات نفت این کشور اوج گرفت. ایران در نخستین سالگرد خروج ایالات متحده از تعهد هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به اروپایی‌ها مهلت ۶۰ روزه نخست را اعلام کرد که با اتمام این مهلت و تامین نشدن خواسته‌های تهران، همزمان با گام دوم کاهش تعهدات برجامی، ایران فرصت ۶۰ روزه دوم خود را نیز به اروپایی‌ها اعلام کرد که این فرصت در روز جمعه شش سپتامبر به پایان رسید.

رئيس جمهوری ایران شامگاه چهارشنبه ۱۳ شهریور در پایان نشست سران سه قوه، در نشست یک خبری به صورت رسمی از آغاز گام سوم کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام در روز جمعه خبر داده و گفته بود که کشورش تمام محدودیت‌های موجود در برجام در بخش تحقیق و توسعه را کنار خواهد گذاشت.

نخستین گام کاهش تعهدات برجامی ایران، عبور از محدودیت میزان نگهداری مواد هسته‌ای و آب‌سنگین بود به طوریکه در تاریخ ۱۰ تیر، محمد جواد ظریف، تایید کرده بود ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است. در گام دوم، ایران در تاریخ ۱۶ تیر، سطح غنی‌سازی خود را به بیش از ۳.۶۷ درصد رساند که فراتر از سطح توافق سال ۲۰۱۵ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

الیزه در پایان گفتگوی تلفنی ماکرون با ترامپ: گفتگو با ایران ادامه خواهد داشت

دونالد ترامپ بار دیگر برای مذاکره با ایران ابراز آمادگی کرد

پالس منفی پزشکیان به غرب با پیام به حسن ‌نصرالله؛ آمریکا:منتظریم ببینیم چه می‌کند ولی انتظاری نداریم