شبکه ملی ناشنوایان: زبان اشاره مورد استفاده در تلویزیون ایران مفهوم نیست

شبکه ملی ناشنوایان: زبان اشاره مورد استفاده در تلویزیون ایران مفهوم نیست
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبکه ملی ناشنوایان ایران اعلام کرد زبان اشاره‌ای که سیمای جمهوری اسلامی طی ۱۷ سال گذشته به منظور پخش برنامه‌هایش برای مخاطبان ناشنوا استفاده می‌کند، با استانداردهای رسمی و بین‌المللی این زبان فاصله دارد و برای این افراد مفهوم نیست.

آگهی

شبکه ملی ناشنوایان ایران اعلام کرد زبان اشاره‌ای که سیمای ایران طی ۱۷ سال گذشته به منظور پخش برنامه‌هایش برای مخاطبان ناشنوا استفاده می‌کند با استانداردهای رسمی و بین‌المللی این زبان فاصله دارد و برای این دسته از افراد مفهوم نیست.

احسان شاهوردی، مدیرعامل شبکه ملی ناشنوایان ایران در نشستی که با حضور فاطمه سعیدی، نماینده مردم تهران در مجلس ایران برگزار شد، گفت که تلویزیون رسمی ایران ۱۷ سال از زبان اشاره‌ای استفاده می‌کند که ناشنوایان متوجه آن نمی‌شوند.

آقای شاهوردی مدعی شد که از مسئولان صدا و سیما درخواست کرده تا برای اثبات صحت ادعای او در کنگره بین‌المللی، نظر ناشنوایان را جویا شود اما سازمان بهزیستی مانع از این اقدام شده و اعلام کرده که هر گونه نظرسنجی از جامعه معلولان ایران باید از کانال آنها صورت گیرد.

در این نشست، حبیب مهدوی، دبیر شبکه ملی ناشنوایان ایران در توضیح مشکلات زبان اشاره مورد استفاده تلویزیون رسمی ایران گفت، مجریان برنامه ناشنوایان سعی دارند زبان فارسی را با ایماء و اشاره به مخاطب تفهیم کنند و اقدام آنها بیشتر شبیه نگارش متن فارسی با حروف انگلیسی است که خوانش آن را سخت‌تر و زمان‌برتر می‌کند.

آقای مهدوی یاد آور شد که زبان اشاره بر اساس استانداردهای مشخصی سعی دارد در سریع‌ترین زمان ممکن، مفاهیم را به ناشنوایان منتقل کند ولی متاسفانه زبانی که در تلویزیون استفاده می‌شود اساسا زبان اشاره نیست.

بیشتر بخوانید:پناهندگی ورزشکاران معلول در خارج، معضل تازه ورزش ایران

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشایی قفل چهار راه ولیعصر تهران به نفع معلولان

روایت زندگی یک زن معلول موتورسوار در مشهد

بیش از ۲۰ هزار قطع عضو در اوکراین؛ فاجعه‌ای که از زمان جنگ جهانی اول دیده نشده است