Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گفتگوی تلفنی روحانی با ماکرون؛ عراقچی به پاریس می‌رود

گفتگوی تلفنی روحانی با ماکرون؛ عراقچی به پاریس می‌رود
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عباس عراقچی روز شنبه گفته بود که آمریکا برای فروش نفت ایران و تمدید معافیت خریداران نفت ایران «انعطاف هایی» نشان داده است.

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران شنبه شب در گفتگوی تلفنی با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه تلاش های این کشور برای حفظ برجام را «مجدانه» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری های ایران حسن روحانی «اجرای کامل تعهدات طرفین در برجام» و «تامین امنیت کشتیرانی آزاد در همه آبراهها از جمله خلیج فارس و تنگه هرمز» را دو هدف اصلی تهران در مذاکرات کنونی دانست.

رئیس جمهوری ایران در حالی یک هفته پس از سفر غیر منتظره محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه این کشور به بیاریتز، محل برگزاری اجلاس گروه هفت با همتای فرانسوی خود گفتگو کرد که عباس عراقچی، معاون محمد جواد ظریف قرار است روز دوشنبه به پاریس سفر کند.

بنا به گزارش ها یک تیم اقتصادی عباس عراقچی را در سفر به فرانسه همراهی خواهد کرد.

این در حالی است که حسن روحانی در مکالمه تلفنی خود با رئیس جمهوری فرانسه تهدید کرد: «اگر اروپا نتواند تعهدات خود را عملیاتی کند، ایران گام سوم در کاهش تعهدات برجامی را به اجرا خواهد رساند که البته این اقدام هم مانند دیگر مراحل اقدامی قابل بازگشت خواهد بود.»

رئیس جمهوری ایران افزود: «مفاد توافق برجام تغییرناپذیر بوده و همه طرف ها باید نسبت به محتوای آن متعهد باشند.»

امانوئل ماکرون نیز در این مکالمه تلفنی سفر وزیر امور خارجه ایران به بیاریتز را «مثبت» ارزیابی کرد.

واعظی: قسمت‌های قابل توجه پیشنهاد گروه هفت برای ما قابل قبول ما نبود

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران نیز در یک گفتگوی تلویزیونی درباره مذاکرات کنونی ایران با فرانسه گفت: «پیشنهادی دو هفته گذشته بین ایران و فرانسه رد و بدل و به ما ارائه شد. بخش های قابل توجهی از این پیشنهاد را تغییر دادیم. این پیشنهاد حاصل نتیجه ۵ ساعت مذاکره تلفنی روسای جمهوری ایران و فرانسه است که به عنوان طرح از صحبت های هر دو رییس جمهور بدست آمد.»

رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران افزود: «قسمت‌های قابل توجه مورد تایید گروه هفت برای ما قابل قبول ما نبود و پیشنهادات ما به ماکرون ارائه شد. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یکشنبه صبح مذاکرات را ادامه داد و پیشرفت هایی محقق و مقرر شد ما در تهران و گروه هفت با شرکای اروپایی جلسه داشته باشند تا نتیجه بررسی‌های داخلی و گروه هفت مورد بحث قرار گیرد.»

عباس عراقچی روز شنبه گفته بود که آمریکا برای فروش نفت ایران و تمدید معافیت خریداران نفت ایران «انعطاف هایی» نشان داده است.

محمد جواد ظریف نیز قرار است روز دوشنبه در مسکو با سرگئی لاوروف، همتای روس خود درباره حفظ برجام مذاکره کند.  

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: سفر ظریف به بیاریتز بازی پوکر نبود

ترامپ: اگر شرایط فراهم شود با روحانی ملاقات می‌کنم

شایعه «مرد بودن همسر ماکرون»؛ عاملان افترا رسما محاکمه می‌شوند