Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ماکرون: سفر ظریف به بیاریتز بازی پوکر نبود

ماکرون: سفر ظریف به بیاریتز بازی پوکر نبود
Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون ساعاتی پیش از مصاحبه با شبکه فرانس۲ نسبت به برگزاری نشست سران ایران و ایالات متحده در هفته‌های آینده ابراز امیدواری کرده بود.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه شامگاه دوشنبه با تاکید بر نقش کشورش در حل بحران ایران گفت که هم تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه و هم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا در تغییر موضع رئیس جمهوری ایران نقش داشته است.

آقای ماکرون این سخنان را در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فرانس۲ بیان کرد.

رئیس جمهوری فرانسه در پاسخ به خبرنگاری که از وی پرسید آیا سفر وزیر امور خارجه ایران به بیاریتز یک دست بازی پوکر بود، گفت: «نه. بازی پوکر نبود... فرانسه باید نقش خود را به عنوان میانجی ایفا کند. ما همه مساله بحران ایران را حل نکردیم... اما پس از گفت‌وگوهای طولانی با دونالد ترامپ به این نتیجه رسیدیم که در دو مورد با یکدیگر توافق داریم: اول اینکه ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و دوم اینکه تنش‌ها در منطقه نباید منجر به درگیری [جنگ] شود.» آقای ماکرون افزود: «آمریکایی‌ها به شروطی برای مذاکره با ایران ابراز آمادگی کردند. پس از شام دو نفره با رئیس جمهور ترامپ، تصمیم گرفتم محمدجواد ظریف را به بیاریتز دعوت کنم و این مساله را همان زمان به دونالد ترامپ گفتم.»

فرانسه در ماه‌های اخیر کوشیده است تا به‌عنوان یک میانجی جدی میان ایران و ایالات متحده آمریکا ظاهر شود. آقای ماکرون درباره دلیل لزوم ایفای نقش کشورش در قضیه برجام و تنش میان تهران و واشنگتن گفت: «اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، قدرت‌های دیگر منطقه مثل اسرائیل و عربستان واکنش نشان خواهند داد. از طرف دیگر، اگر جنگ شود، با رشد تروریسم مواجه خواهیم شد. یادتان باشد که حملات نوامبر ۲۰۱۵ در پاریس، در سوریه برنامه ریزی شده بود.»

امانوئل ماکرون ساعاتی پیش از مصاحبه با شبکه فرانس۲ نسبت به برگزاری نشست سران ایران و ایالات متحده در هفته‌های آینده ابراز امیدواری کرده بود.

آقای ماکرون در بخش دیگری از این مصاحبه با یاد آوری نقل قولی از رئیس جمهوری اسبق قرانسه گفت: «ژنرال دو گل [رهبر نهضت مقاومت فرانسه در جریان جنگ جهانی دوم و نخستین رئیس جمهوری پنجم این کشور] می‌گفت دیپلماسی بعضی وقت‌ها کنار هم گذاشتن شیشه‌های شکسته برای چسباندن دوباره آن‌ها به هم است. ما تلاش و امتحان می‌کنیم تا پیش برویم. درباره ایران این کار را کردیم و یک مرحله را پشت سر گذاشتیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی تلفنی روحانی با ماکرون؛ عراقچی به پاریس می‌رود

ظریف پس از ۳ ساعت مذاکره و دیدار با ماکرون، به تهران بازگشت

جنجال فیلم علی عباسی در بحبوحه کارزار انتخاباتی آمریکا؛ ستاد ترامپ: شکایت می‌کنیم