Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

امارات با تایید حمله هوایی به عدن: شبه‌نظامیان تروریست را هدف قرار دادیم

امارات با تایید حمله هوایی به عدن: شبه‌نظامیان تروریست را هدف قرار دادیم
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امارات در بیانیه خود اشاره‌ای به حمایت از جدایی‌طلبان یمنی نکرده و حمله به فرودگاه عدن را در راستای حمایت از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان توصیف کرده است.

آگهی

امارات عربی متحده که درگیر جنگ یمن است، تایید کرد که یکسری حملات هوایی را در شهر عدن انجام داده اما در عین حال می‌گوید که در این حملات «شبه‌نظامیان تروریست» را هدف قرار داده است. امارات تاکید می‌کند که این اقدام را در دفاع از خود انجام داده است.

وزارت امور خارجه امارات در بیانیه‌ای که پنجشنبه شب، ۲۹ اوت، منتشر شد به اتهام‌های دولت مرکزی یمن پاسخ داد. دولت مرکزی یمن به رهبری عبدربه منصور هادی، امارات را متهم کرده که از جدایی طلبان جنوب حمایت کرده و علیه دولت مرکزی دست به حمله زده است.

روز گذشته جدایی طلبان جنوب بار دیگر کنترل بندر عدن را در دست گرفتند.

امارات در بیانیه خود اشاره‌ای به حمایت از جدایی‌طلبان یمنی نکرده و حمله به فرودگاه عدن را در راستای حمایت از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان توصیف کرده است.

در بخشی از این بیانیه‌ آمده است که «سازمان‌های تروریستی»، حملات علیه نیروهای ائتلاف و شهروندان غیرنظامی را افزایش داده است. امارات نامی از این سازمان‌های تروریستی در بیانیه خود نیاورده اما تاکید کرد که این موضوع برای امنیت نیروهای ائتلاف خطرناک بود تا اینکه مجبور شدند در تاریخ‌های ۲۸ و ۲۹ اوت ۲۰۱۹ این شبه نظامیان را هدف حملات هوایی محدود قرار دهند.

روز گذشته، عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن از عربستان سعودی خواست با مداخله خود مانع حمایت امارات از جدایی‌طلبان شود.

نیروهای دولتی پس از حملات هوایی امارات، که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت از عدن خارج شده‌اند تا از تخریب شهر جلوگیری کنند.
عبد ربه منصور هادی
رئیس جمهوری یمن

وی در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری دولتی صبا منتشر شد، افزود: «نیروهای دولتی پس از حملات هوایی امارات، که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت از عدن خارج شده‌اند تا از تخریب شهر جلوگیری کنند.»

رویترز
جدایی‌طلبان جنوب یمن پس از در اختیار گرفتن کنترل عدنرویترز

وزارت دفاع دولت مرکزی یمن: ۳۰۰ نفر در اثر حملات امارات کشته و زخمی شدند

وزارت دفاع دولت مرکزی یمن نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در اثر حملات هوایی هواپیماهای جنگی امارات به استان‌های عدن و ابیان، ۳۰۰ نفر کشته و زخمی شده‌اند.

صبح پنجشنبه جدایی‌طلبان جنوب یمن یک روز پس از درگیری‌های سنگین با نیروهای دولتی که آن‌ها را از عدن بیرون رانده بودند، به این بندر حمله کردند و توانستند همزمان با حملات هوایی امارات این شهر را از کنترل نیروهای دولتی خارج کنند.

هانی بن بریک نائب رئیس شورای انتقالی جدایی طلبان جنوب یمن با انتشار ویدیویی که او را همراه با دهها تن از مبارزانش در خارج از ساختمان فرودگاه عدن نشان می‌داد، گفت: «به هر کسی که می گوید نیروهای مقاومت جنوب گریخته‌اند می‌گویم که ما اینجا هستیم.»

هدف جدایی طلبان جنوب یمن بازگرداندن جمهوری یمن جنوبی است که در سال ۱۹۹۰ با بخش شمالی متحد شد و یمن واحد را تشکیل داد.

حوثی‌های یمن که از سوی ایران حمایت می‌شوند هم‌اکنون کنترل پایتخت، صنعا را در دست دارند و در چند ماه گذشته حملات خود به اهداف مختلف در خاک عربستان را افزایش داده‌اند.

جنگ داخلی یمن که وارد پنجمین سال خود شده است تا کنون بیش از ده هزار کشته برجای گذاشته و میلیون ها نفر از ساکنان این کشور را در معرض قحطی و گرسنگی قرار داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر جدایی طلبان جنوب یمن به عربستان سعودی رفت

گزارش بین المللی جدید: عربستان بر حمله به غیرنظامیان در یمن سرپوش می‌گذارد

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است