گزارش بین المللی جدید: عربستان بر حمله به غیرنظامیان در یمن سرپوش می‌گذارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
گزارش بین المللی جدید: عربستان بر حمله به غیرنظامیان در یمن سرپوش می‌گذارد

گزارش جدیدی که به دست دولت بریتانیا رسیده نشان می دهد که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی بر شواهد حملات هوایی خود به غیرنظامیان در یمن سرپوش گذاشته است.

این گزارش از سوی «شبکه اقدام حقوقی جهانی» که یک گروه حقوقی بین المللی است به دولت بریتانیا ارائه شده است. گزارش این گروه براساس شواهد جدید از جنگ یمن و حمله به غیرنظامیان تهیه شده است.

بنا به این گزارش ۲۸۸ صفحه ای ائتلاف تحت رهبری عربستان «غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی» را در یمن مورد هدف قرار داده است.

شواهدی که در این گزارش به آنها استناد شده است از سوی آرون مرات، خبرنگار و تحقیق کننده جمع آوری شده است. او در مورد اسناد جمع آوری شده می گوید: «این شواهد نشان می دهد که نه تنها ریاض غیرنظامیان یمن را مورد هدف قرار می دهد بلکه با "تحقیقاتی" که برای سرپوش گذاشتن بر این امر انجام می شود به دنبال رفع و رجوع مساله است.»

بریتانیا از زمان آغاز جنگ داخلی یمن در ماه مارس سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون مجوز فروش چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیارد دلار سلاح به این کشور را صادر کرده است.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که از سال ۲۰۱۵ تاکنون بیش از ۹ هزار غیرنظامی در حملات ائتلاف تحت رهبری عربستان به یمن کشته و یا زخمی شده اند.

گزارش «شبکه اقدام حقوقی جهانی» به لیز تراس، وزیر تجارت بین المللی بریتانیا ارائه شده است. کارشناسان حقوقی از این گزارش به عنوان جامع ترین گزارشی یاد می کنند که تاکنون در مورد حملات ائتلاف به رهبری عربستان به غیرنظامیان در یمن تهیه شده است.