Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طالبان: پیشرفت در مذاکرات با آمریکا به معنای توقف حملات نیست

طالبان: پیشرفت در مذاکرات با آمریکا به معنای توقف حملات نیست
Copyright 
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام طالبان: «ما مبارزه خود را علیه دولت افغانستان ادامه خواهیم داد و قدرت را با زور به نفع خود صادر می‌کنیم.»

آگهی

همزمان با به گوش رسیدن زمزمه‌های توافق نهایی طالبان و آمریکا، هنوز روشن نیست خروج نیروهای خارجی از این کشور به معنی پایان حملات طالبان علیه دولت افغانستان باشد.

در طول یک سال گذشته هیات نمایندگی طالبان در حال مذاکره با مقامات آمریکایی به منظور خروج نیروهای آمریکا از افغانستان و پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ این کشور هستند.

مذاکره کنندگان آمریکایی از مقامات طالبان خواسته‌اند تا موافقت خود را برای مذاکرات صلح با کابل اعلام کنند اما یک مقام ارشد از گروه طالبان اعلام کرد که چنین مذاکراتی امکان پذیر نیست.

این فرمانده از نیروهای طالبان که می‌خواست نامش مخفی بماند به خبرگزاری رویترز گفت: «ما مبارزه خود را علیه دولت افغانستان ادامه خواهیم داد و قدرت را با زور به نفع خود مصادره می‌کنیم.»

دونالد ترامپ که با قول انتخاباتی پایان دادن به جنگ های آمریکا به قدرت رسید، بی‌صبرانه قصد دارد هر چه زودتر نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند و این جنگ ۱۸ ساله را پایان دهد.

اما بسیاری از مقامات افغانستان و مشاوران امنیت ملی ایالات متحده معتقدند خروج نیروهای آمریکایی می‌تواند منجر به جنگ داخلی، به قدرت رسیدن طالبان و زمینه ساز فعالیت نیروی‌های اسلام‌گرای افراطی دیگر چون داعش در افغانستان گردد.

یکی دیگر از مقامات گروه طالبان به شرط مخفی ماندن نام و سمت به خبرگزاری رویترز گفت که انتظار می‌رود تا پایان هفته این گروه با نمایندگان ایالات متحده آمریکا به توافق برسند.

به گفته همین منبع، طبق این توافق ایالات متحده دیگر از دولت افغانستان حمایت نخواهد کرد: «آمریکایی‌ها علیه نیروهای طالبان به یاری دولت افغانستان نخواهند آمد.»

زلمی خلیل‌زاد، دیلپمات آمریکایی افغان‌تبار و رئیس هیات نمایندگی ایالات متحده در مذاکرات با «امارت اسلامی افغانستان» گفته‌های این نماینده طالبان را تکذیب کرد و گفت: «نباید گول تبلیغات را خورد یا از آن‌ها ترسید.»

آقای خلیل‌زاد در حساب توئیتر خود و در واکنش به گزارش رویترز نوشت: «بگذارید روشن بگویم: ما از نیروهای افغانستان دفاع خواهیم کرد چه اکنون و چه بعد از رسیدن به توافق با طالبان. همه توافق دارند که آینده افغانستان با مذاکرات داخلی رقم زده خواهد شد.»

از سوی دیگر، بسیاری نیز در دولت کنونی افغانستان حس می‌کنند که از مذاکراتی که آینده کشورشان را تعیین خواهد کرد، کنار گذاشته شده‌اند.

اما طالبان از آغاز مذاکرات با مقامات آمریکایی، از گفتگو با دولت افغانستان سرباز زده‌ و مقامات دولت کنونی را «عروسک خیمه‌شب بازی آمریکا» می‌خواند.

هنوز ۱۴ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان مستقر هستند و به نیروهای نظامی این کشور مشاوره می‌دهند و عملیات‌هایی برای خنثی کردن حملات طالبان برگزار می‌کنند.

۱۷ هزار تن سرباز نیز از نیروهای ناتو هنوز در افغانستان هستند که در این میان ۸۰۰۰ تن متعلق به ارتش ایالات متحده است.

طالبان خواستار خروج تمامی نیروهای خارجی حاضر در افغانستان هستند.

آگهی

روز دوشنبه، گروه طالبان در بیانیه‌ای شرکت مخابرات متعلق به دولت افغانستان را به «جاسوسی» متهم و تهدید کرد که کارمندان، دفاتر و تاسیسات این شرکت را مورد هدف قرار خواهد داد.

در ماه ژوئن، طالبان به رسانه‌های افغانستان یک هفته فرصت داد تا پخش تبلیغات ضد طالبان را که توسط دولت تهیه می‌شود، متوقف کنند.

توافق جداگانه

با وجود مذاکرات در جریان در طول یک سال گذشته، از میزان حملات طالبان و عملیات‌ نظامی ایالات متحده در جهت نابودی اردوگاه‌های این گروه کاسته نشده است.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹، حداقل ۳ هزار و هشتصد و دوازده شهروند افغانی در حملات طالبان کشته یا زخمی شده‌اند.

آگهی

یک منبع دیپلماتیک آگاه از محتوای نهمین دوره مذاکرات طالبان با مقامات آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت: «مذاکرات برای صلح بین نیروهای طالبان و دولت افغانستان باید جداگانه صورت گیرد.»

این دیپلمات افزود: «آمریکا در صورت رسیدن به توافق با طالبان، به حملات هوایی علیه اردوگاه‌های این گروه پایان خواهد داد و طالبان نیز دیگر به نیروهای آمریکایی و سربازان ناتو حمله نخواهند کرد.»

یک منبع آگاه دیگر نیز گفت آمادگی‌های لازم برای برگزاری مذاکرات طرف‌های مخالف افغان با نیروهای طالبان در حال انجام است. تا کنون گروهی ۳۰ نفره برای این مذاکرات با طالبان انتخاب شده‌اند.

بیشتر بخوانید: زمزمه‌های توافق نهایی طالبان و آمریکا همزمان با حمله به نیروهای ناتو

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله نیروهای طالبان به شهر قندوز همزمان با از سرگیری مذاکرات صلح دوحه

ترمیم آثار هنری ویران شده افغانستان در دوران حکومت طالبان

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی