Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترمیم آثار هنری ویران شده افغانستان در دوران حکومت طالبان

ترمیم آثار هنری ویران شده افغانستان در دوران حکومت طالبان
Copyright عکس از ویدیوی AP
Copyright عکس از ویدیوی AP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سرپرست موزه ملی افغانستان: امیدوارم یاد گرفته باشند که اینها علیه اسلام نیست و کسی این مجسمه‌ها را نمی‌پرستد،‌ همگان این اشیا را نمایشگر تاریخ ما می‌دانند.

آگهی

کارکنان موزهٔ ملی افغانستان در حال ترمیم آثار هنری‌ هستند که در دورهٔ حکومت طالبان در این کشور ویران شده‌اند.

جمع‌آوری هزاران قطعه از مجسمه‌های متلاشی شده، تصویری روشن از کشوری است که پس از سالها جنگ و کشتار، به دشواری تمام تلاش می‌کند اعضای پیکر صدپاره خود را از نو به هم پیوند بزند.

حکومت پنج‌سالهٔ طالبان که از سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز شد با اجرای قوانین شریعت اسلام همراه بود که در آن، موسیقی و شماری از دیگر هنرها نظیر مجسمه‌سازی و نقاشی منع می‌‌گردید و مظاهر آن نیز نابود می‌شد.

نیروهای طالبان بزرگترین تندیس‌های باستانی بودا را در بامیان منهدم کردند؛ تصویری هولناک که جهان هنوز آن را به یاد دارد.

عکس از ویدیوی AP

کارمندان باقی مانده موزه ملی افغانستان به یاد دارند که نیروهای طالبان خشمگین و تبر به دست سر رسیدند، قفل‌ها را شکستند و هر دری را به زور باز کردند تا مجسمه‌های موزه را، به گناهِ بُت بودن، خرد و تکه تکه کنند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بیش از ۲۵۰۰ مجسمه آسیب‌های جدی دیدند و برخی ازآنها پودر شدند. بازسازی و مرمت قطعات این مجسمه‌ها ممکن است یک دهه به درازا بکشد اما کارکنان موزه از احیای هر کدام از آنها بسیار خشنود می‌شوند.

مجسمه‌های هِدِه نیز در میان آثار تخریب شده‌ای هستند که در حال بازسازی اند. تندیس‌های هِدِه، مجسمه‌های کوچک بودایی هستند که چند دهه پیش در نزدیکی جلال‌آباد کشف شد و ارزش هنری بالایی دارند.

عکس از ویدیوی AP

موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو در این پروژه با موزهٔ ملی افغانستان همکاری می‌‌کند. بر اساس اعلام این موسسه، تاکنون ۱۳۵ هزار قطعه باقی‌مانده از این آثار هنری، شناسایی و ثبت شده‌اند.

مذاکرات طالبان با ایالات متحده ادامه دارد تا این گروه سهمی در آینده حکومت افغانستان داشته باشند. اما محمد فهیم رحیمی، سرپرست موزه ملی افغانستان در کابل بسیار نگران دوباره به قدرت رسیدن طالبان است. او به اصرار از نمایندگان طالبان در دوحهٔ قطر خواست به موزه بروند و آثار نگهداری شده در آن را نظاره کنند.

آقای رحیمی می‌گوید: «امیدوارم یاد گرفته باشند که اینها علیه اسلام نیست و کسی این مجسمه‌ها را نمی‌پرستد،‌ همگان این اشیا را نمایشگر تاریخ ما می‌دانند.»

او می‌گوید: «اگر طالبان به قدرت برسد اما تغییری در ذهنیت آنها روی نداده باشد به همانجایی بر می‌گردیم که از آن شروع کردیم و تمامی زحمات‌ چندساله‌مان به باد می‌رود.»

تصاویری از بخش‌های مختلف این موزه را در زیر ببینید:

عکس از ویدیوی AP
عکس از ویدیوی AP
عکس از ویدیوی AP
عکس از ویدیوی AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان: پیشرفت در مذاکرات با آمریکا به معنای توقف حملات نیست

افغانستان؛ نجات منار جام از خطر نابودی با انحراف مسیر سیلاب

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی