سران گروه ۷ ماکرون را مامور ارسال پیام جمعی آنها به ایران کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سران گروه ۷ ماکرون را مامور ارسال پیام جمعی آنها به ایران کردند
کپی رایت  عکس از رویترز

منابع رسمی در کاخ الیزه از توافق سران کشورهای عضو گروه ۷ برای ارسال پیام به ایران خبر دادند.

بر اساس توافق شب گذشته سران گروه ۷، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه حامل پیام جمعی این گروه خطاب به ایران خواهد بود. منابع رسمی کاخ الیزه (کاخ ریاست جمهوری فرانسه) بدون اشاره به محتوای این پیام، هدف اصلی از ارسال آن را ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و کاهش تنش در منطقه خلیج فارس عنوان کردند.

پیش از نشست سران گروه ۷ کشور صنعتی و ثروتمند جهان در فرانسه، رئیس جمهوری این کشور در نشستی دو جانبه با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواستار کاهش سطح تنش با ایران و ارائه برخی مشوق‌های مالی و معافیت‌های نفتی برای تضمین پایبندی ایران به توافق‌های هسته‌ای، محدود سازی برنامه توسعه موشکی و اقدامات منطقه‌ای این کشور شده بود. البته منابع رسمی فرانسه از ادامه اختلاف نظر دو طرف در مواجهه با مساله ایران خبر داده بودند.

سرنوشت برجام، امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز، جنگ سوریه و بحران یمن مسائلی هستند که ایران را به یکی از محورهای گفتگوهای سران گروه ۷ کشور صنعتی و ثروتمند جهان در جنوب غربی فرانسه بدل کرده، نشستی که از شنبه، ۲۴ ماه اوت آغاز شده و تا روز دوشنبه (فردا) در شهر بیاریتز واقع در جنوب غربی این کشور ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: