گفت‌وگوی اختصاصی یورونیوز با وزیر خارجه ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
گفت‌وگوی اختصاصی یورونیوز با وزیر خارجه ایران

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پس از حضور در کاخ الیزه و دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه جلوی دوربین یورونیوز نشست و به سوالات خبرنگار ما پاسخ داد.

وزیر امور خارجه ایران در این مصاحبه گفت: «آمریکا یکی از طرف های توافق هسته ای بود و آن در مورد آن مذاکره کرده بود. این یک توافق اختیاری نبود بلکه توافقی بود که به تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده بود.»

وی گفت: «این توافق یک شبه به سرانجام نرسیده بود و در مورد هر لغت آن بحث زیادی صورت گرفته بود.»

به گفته محمد جواد ظریف «ساز و کار نقض برجام در این توافق آمده است» و «اگر اتحادیه اروپا همراه با آمریکا یا بدون آمریکا تصمیم بگیرند که تعهدات خود در برجام را اجرا کنند ما می توانیم در عرض چند ساعت به اجرای کامل برجام بازگردیم.»

ظریف روز گذشته پیش از سفرش به پاریس در موسسه امور بین الملل نروژ، گفته بود که ایران همیشه آمده است که با طرف‌های باقی مانده در برجام گفت‌وگو کند و در این راستا پیشنهادهای فرانسه را هم بررسی می‌کند.

رئیس جمهوری فرانسه یک روز پیش از این سخنان از پیشنهادهایی برای کمک به کاهش تنش در خلیج فارس خبر داده و گفته بود که پیش از این به ایران پیشنهادهایی مبنی بر کاهش تحریم‌ها یا جبران خسارت‌های ناشی از تحریم ارائه کرده است.

وزیر امور خارجه ایران همچنین سه هفته پیش توسط آمریکا تحریم شد. وزیر خزانه‌داری آمریکا در آن زمان، ظریف را مجری دستورهای رهبر ایران و سخنگوی اصلی رژیم در سراسر جهان توصیف کرده بود.

خروج آمریکا از برجام در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ خورشیدی و بازگشت تحریم‌ها، نقطه آغاز افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا بود که با لغو معافیت چند کشور از خرید نفت ایران به منظور به صفر رساندن صادرات نفت این کشور اوج گرفت و باعث شد تا ایران در نخستین سالگرد خروج ایالات متحده از تعهد هسته‌ای سال ۲۰۱۵، اقدام به کاهش تعهدات برجامی خود کند.

چکیده و مشروح این گفت‌وگو به زودی در وبسایت یورونیوز فارسی و شبکه‌های اجتماعی ما منتشر می‌شود.