ارتش ترکیه وارد سوریه شد؛ انتقاد دمشق به حمایت آنکارا از «شورشیان»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ارتش ترکیه وارد سوریه شد؛ انتقاد دمشق به حمایت آنکارا از «شورشیان»
کپی رایت  عکس از رویترز

نیروهای ارتش ترکیه روز دوشنبه با هدف حمایت از شبه نظامیان گرفتار در شهر خان شیخون، وارد شمال‌غرب سوریه شدند.

تلویزیون دولتی سوریه با اعلام این خبر، به انتقاد از حمایت آنکارا از «شورشیان» مستقر در شمال‌غرب سوریه پرداخت و ترکیه را به تلاش برای معامله با روسیه، متحد اصلی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه متهم کرد.

پیشروی نظامیان ترکیه پس از آن صورت گرفت که نیروهای تحت حمایت ارتش سوریه یکشنبه شب و پس از ۵ سال کنترل شهر خان شیخون در استان ادلب را به دست گرفتند.

با وجود ورود نیروهای دولتی به این شهر، همچنان درگیری میان شبه نظامیان تحت حمایت ترکیه و ارتش سوریه ادامه دارد. در همین حال، شبه نظامیان مستقر در جنوب ادلب روز دوشنبه مدعی شدند که حملات هوایی ارتش سوریه به سمت اهدافی در نزدیکی محل استقرار نیروهای ترکیه همچنان ادامه دارد.

شمال غرب سوریه آخرین سنگر مقاومت مخالفان آقای اسد به شمار می‌رود. حملات ارتش سوریه به این منطقه که از اواخر ماه آوریل گذشته با حمایت روسیه آغاز شده، همچنان ادامه دارد.

سازمان ملل معتقد است که در پی این حملات تاکنون حداقل ۵۰۰ غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند و صدها هزار نفر نیز آواره شده‌اند.

ارتش سوریه عدم پایبندی گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ترکیه به توافق‌نامه آتش‌بس را دلیل آغاز دوباره عملیات در استان ادلب اعلام کرده است. البته پیش‌تر ابو محمد الجولانی، فرمانده گروه جهادی هیأت تحریر شام نیز هرگونه عقب‌نشینی نیروهایش از منطقه جدید حائل در استان ادلب را رد کرده بود. عقب‌نشینی از منطقه حائل غیرنظامی به عنوان یکی از شروط توافق نامه آتش‌بس و توافق‌نامه صلح سوچی مطرح بود.

ادلب آخرین پایگاه مخالفان دولت بشار اسد است که تحت کنترل گروه جهادی هیأت تحریر شام، شاخه سابق نیروهای القاعده در سوریه قرار دارد.

بیشتر بخوانید: