رکورد گران‌ترین متراژ مسکونی در تهران شکست؛ رشد ۳۵ درصدی نرخ اجاره‌

رکورد گران‌ترین متراژ مسکونی در تهران شکست؛ رشد ۳۵ درصدی نرخ اجاره‌
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت گران‌ترین متراژ مسکونی معامله شده در تهران در مقایسه با زمستان پیش ۱۲ درصد بالا رفت و نرخ رشد اجاره بها به ۳۵ درصد رسید.

آگهی

قیمت گران‌ترین متراژ مسکونی معامله شده در تهران در مقایسه با زمستان پیش ۱۲ درصد بالا رفت و نرخ رشد اجاره بها به ۳۵ درصد رسید.

مرکز آمار ایران با انتشار گزارشی اعلام کرد، متوسط بهای هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در فاصله بهار سال جاری در مقایسه با بهار سال گذشته بیش از ۱۰۹ درصد افزایش یافته و به بیش از ۱۳ میلیون تومان رسیده است.

مطابق این گزارش، متوسط بهای هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در مقایسه با زمستان پیش هم ۲۲.۷ درصد گران‌تر شده است.

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که بالاترین نرخ معامله یک مترمربع واحد مسکونی در تهران طی بهار گذشته ۶۳ میلیون و ۸۷۳ هزارتومان بوده است. رکورد پیشین گران‌ترین متراژ مسکونی در زمستان ۱۳۹۷ و با رقم ۵۷ میلیون تومان شکسته شده بود.

با وجود ادامه صعود قیمت مسکن در تهران، مرکز آمار از افزایش رکود در بازار مسکن پایتخت خبر داده، به طوری که طی بهار گذشته تعداد معاملات در مقایسه با فصل مشابه سال پیش بیش از ۴۵ درصد افت کرده است. تعداد معاملات در مقایسه با زمستان گذشته نیز ۲۲.۷ درصد کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید:قیمت مسکن در کدام مناطق تهران کاهش یافت؟

مطابق این گزارش، قيمت فروش یك مترمربع زمين یا زمين ساختمان مسكوني كلنگي نیز در فاصله بهار سال گذشته تا سال جاری ۱۷۴.۶ درصد افزایش یافته و با وجود کاهش ۲۲.۵ درصدی معاملات، متوسط هر مترمربع قیمت زمین به نزدیک ۱۷ میلیون تومان رسیده است.

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختي برای اجاره یك مترمربع زیربنای مسكوني در شهر تهران ۴۰ هزار و ۲۶۷ تومان با ميانگين مساحت ۸۰ مترمربع و متوسط عمر بناي ‍۱۴ سال بوده است كه نسبت به زمستان پیش ۱۷.۴ درصد و در مقایسه بهار سال گذشته ۳۵ درصد افزایش یافته است. مرکز آمار ایران پیشتر نرخ رشد اجاره بها در یک سال منتهی به زمستان سال گذشته ۲۱.۷ درصد اعلام کرده بود.

مطابق این گزارش تعداد قراردادهای اجاره منعقد شده در بهار سال جاری در مقایسه با فصل مشابه سال گذشته ۱۸.۵ درصد کاهش یافته است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران کمتر از یک ماه پیش از رشد ۳۰ درصدی اجاره‌بها در شهر تهران خبر داده و این رقم را امیدوارکننده دانسته بود.

بیشتر بخوانید:کدام مناطق و واحدهای مسکونی در تهران بیشترین مشتری را دارند؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زن ۷۷ ساله بریتانیایی با سفر به دور دنیا با قایق رکورد جدیدی ثبت کرد

حباب افزایش قیمت مسکن در اروپا

گزارش‌ها از وقوع انفجار و آتش‌سوزی در غرب استان تهران