شورای نظامی سودان با مخالفان توافقی برای تقسیم قدرت امضاء کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شورای نظامی سودان با مخالفان توافقی برای تقسیم قدرت امضاء کرد
Copyright  Reuters

گروه اصلی مخالفان حکومت نظامی سودان و شورای نظامی این کشور روز شنبه توافقی برای تقسیم قدرت امضاء کردند.

توافق به دست آمده زمینه را برای استقرار دولت انتقالی در سودان فراهم می کند. این توافق که به دنبال ماهها اعتراض عمومی در سودان به دست آمده «تاریخی» توصیف شده است.

محمد حمدان دقلو، معاون رئیس شورای نظامی حاکم بر سودان و احمد الربعی، نماینده مخالفان این توافق را روز شنبه در خارطوم امضاء کردند.

نمایندگان و هیات های عالی رتبه چند کشور در مراسم امضای این توافق شرکت کردند.

توافق امضاء شده مکمل توافقی است که پیش از این در روز ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر) به امضاء رسیده بود. بنا به توافق صورت گرفته شورایی ۱۱ نفره متشکل از شش غیرنظامی و پنج نظامی برای اداره امور سودان تشکیل می شود.

انتظار می رود امضای توافق جدید به نزدیک به هشت ماه اعتراض در سودان پایان دهد. جنبش اعتراضی سودان موفق شده بود روز ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) به ۳۰ سال حکومت عمر البشیر، رئیس جمهوری این کشور پایان دهد.

تظاهرکنندگان سودانی پس از سرنگونی عمر البشیر به فرماندهان عضو شورای نظامی این کشور که اداره امور را در دست داشت معترض بودند.

شورای نظامی سودان و «اتحاد نیروهای آزادی و تغییر» (اصلی ترین گروه مخالف حکومت) چند ماه بر سر جزئیات توافق به دست آمده مذاکره کردند.

آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی و سالوا کیر، رئیس جمهوری سودان جنوبی از جمله مهمانان خارجی حاضر در مراسم امضای توافق روز شنبه بودند.