سوپر جام اروپا؛ سوت تاریخی «استفانی» برای زنان جهان

تصویر رویترز
تصویر رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

استفانی فراپارت نخستین داور زن تاریخ است که یک مسابقه بزرگ یوفا را داوری می‌کند. بازی سوپر جام فوتبال اروپا میان لیورپول، قهرمان لیگ‌قهرمانان‌اروپا و چلسی، قهرمان لیگ‌اروپا چهارشنبه شب در استانبول برگزار می‌شود

آگهی

بازی سوپر جام فوتبال اروپا میان لیورپول، قهرمان لیگ‌قهرمانان‌اروپا و چلسی، قهرمان لیگ‌اروپا چهارشنبه شب با یک تفاوت بزرگ نسبت به دیگر بازی‌های مشابه در استانبول ترکیه برگزار می‌شود. یک زن این بازی را داوری خواهد کرد. همین نکته موجب شده که نگاه بسیاری در جهان به سوی این بازی جلب شود.

خانم فراپارت نخستین داور زن تاریخ است که یک مسابقه بزرگ یوفا را داوری می‌کند.

خانم فراپارت داوری را سال ۲۰۱۴ با حضور در مسابقات لیگ دسته دو فرانسه شروع کرد و حالا مدتی است در لیگ دسته یک فرانسه سوت می‌زند.

«تفاوتی در داوری فوتبال زنان و مردان نیست»

استفانی فراپارت چند هفته پیش فینال جام جهانی زنان را سوت زد. او حالا در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا داوری بازی مردان با زنان متفاوت است می‌گوید: «فکر نمی‌کنم خیلی متفاوت باشد چرا که فوتبال همان فوتبال است، شاید تیم‌ها متفاوت بازی کنند.»

او در ادامه افزود: «ما باید از نظر بدنی، تاکتیکی و تکنیکی خودمان را ثابت کنیم، اینکه به اندازه مردها قابلیت داریم.»

خبرنگاری از خانم فراپارت درباره تاثیر حضور ورزشی او در این سطح بین‌المللی پرسید و او نیز پاسخ داد: « زندگی من تغییر کرده است، من حالا در سراسر جهان شناخته شده‌ام. می‌دانم چطور این عنوان را حفظ کنم و چه‌چیزهایی فرا بگیرم. این اولین برنامه من نبوده است و ارزش آن را می‌دانم.»

«استفانی الهام بخش هزاران هزار داور زن در جهان است»

روبرتو روزتی، رییس هیات داوران یوفا درباره داوری فینال این مسابقه توسط خانم فراپارت و تیم زنان همراه او می‌گوید: « آنها خوبند و آماده‌اند، آنها از نظر تکنیکی و جسمی قوی هستند. چند روز پیش استفانی آزمایش آمادگی جسمانی داوران نخبه را پشت سرگذاشت، او الهام بخش هزاران هزار داور جوان زن در سراسر جهان خواهد بود.»

جونیت چاکیر داور اهل ترکیه که در بازی امشب به عنوان داور چهارم حضور خواهد یافت نیز می‌گوید: «وقتی وارد زمین بازی می‌شویم به ما داور می‌گویند، نه داور زن و داور مرد.»

بازی لیورپول و چلسی امشب ساعت ۲۳:۳۰ به وقت ایران برگزار می‌شود. هنوز مشخص نیست که شبکه سه یا شبکه ورزش این بازی را پوشش خواهند یا داد یا خیر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برای نخستین بار یک زن دیدار سوپرجام اروپا بین چلسی و لیورپول را سوت می‌زند

تفاوت قوانین فوتبال زنان و مردان چیست؟

زندگی نئاندرتال‌های زن؛ مردان شکارچی و زنان غارنشین بودند؟