اخبار جعلی و بحران هنگ‌ کنگ؛ از ماجرای زن حامله تا ورود تانک‌ها

اخبار جعلی و بحران هنگ‌ کنگ؛ از ماجرای زن حامله تا ورود تانک‌ها
Copyright شبکه‌های اجتماعیSalari, Massoud
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی تحلیل‌گران بر این باورند که دولت مرکزی چین برای اختلاف انداختن میان مخالفان و از بین بردن اعتماد آنها به فضای مجازی، به انتشار این اخبار جعلی دامن می‌ زند و سپس خود به دست کاربرانی دیگر، اصالت خبر را رد می‌ کند.

آگهی

در میانه بحران سیاسی و درگیری‌های خیابانی که از دو ماه پیش هنگ کنگ را فرا گرفته، اخبار جعلی به طور گسترده در فضای مجازی در این منطقه در حال گسترش است.

شیوع اخبار جعلی یا «فیک‌نیوز» در روزهای اخیر در این شهر کشور به حدی رسیده که به نظر می‌رسد مخالفان باید از این پس در جبهه دیگری نیز که در فضای مجازی گشوده شده مبارزه کنند.

یکی از این خبرهای جعلی ماجرای زنی است که ویدوئی از او در اینترنت همرسان شد و خشم معترضان هنگ کنگی را برانگیخت. در این ویدئوی کوتاه که مربوط به حمله لباس‌شخصی‌های مورد حمایت دولت به تظاهرات مخالفان در مترو در محله یوئن لونگ است، زنی با لباس سفید دیده می‌شود که روی زمین افتاده و مأموران امداد در حال رسیدگی به او هستند.

پس از انتشار این تصاویر در فضای مجازی، موجی از محکومیت سرکوب با هشتگ‌های مختلف از جمله «زن حامله» و «زن سفیدپوش» در توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی هنگ کنگ منتشر شد. اما چیزی نگذشت که معلوم شد این زن حامله نبوده و نقشی هم در راهپیمایی نداشته است. حمله لباس‌شخصی‌های طرفدار دولت پکن در آن روز ۴۵ مجروح بر جای گذاشت. این زن رهگذر هم که از آن جمله همان مصدومان بود، مدت کوتاهی پس از حمله بهبود یافت.

خبر «زن حامله» به قدری در شبکه‌های اجتماعی هنگ کنگ پیچیده و نزد همگان باورپذیر شده بود که حتا رسانه‌های محلی و رسمی نیز گفتند که زن سفیدپوش در بیمارستان زیر درمان بوده و حال «نوزاد» او نیز خوب گزارش شده است.

خبر جعلی دیگری که فضای مجازی هنگ کنگ را متشنج کرد تصویری از یک تانک در خیابان‌های شهر بود که کاربران آن را به عنوان خبر ورود تانک‌های نظامی برای برخورد با معترضان در خیابان‌های هنگ کنگ همرسان می‌کردند. اما با منتظر شدن عکس اصلی به همراه تابلویی از نام یک خیابان، کاشف به عمل آمد که این تصویر مربوط به منطقه دیگری است و ربطی به هنگ کنگ ندارد.

تصاویر و داده‌های دیگری نیز در مورد ساز و کار سیاسی و طریقه مدیریت هنگ کنگ به دست مقام‌های دولت چین در فضای مجازی هنگ کنگ منتشر می‌شود که با واقعیت موجود در قانون چین منطبق نیستند.

برخی تحلیل‌گران بر این باورند که دولت مرکزی چین برای اختلاف انداختن میان مخالفان و از بین بردن اعتماد آنها به فضای مجازی، به انتشار این اخبار جعلی دامن می‌زند و سپس خود به دست کاربرانی دیگر، اصالت خبر را رد می‌کند.

تظاهران و ناآرامی در هنگ کنگ از حدود دو ماه پیش با انگیزه مخالفت با قانون استرداد متهمان به چین آغاز شد و به رغم معلق شدن این تصمیم، ابعاد وسیع‌تری یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تمرین «شبه نظامیان» چین در نزدیکی مرز با هنگ کنگ

ناآرامی در هنگ‌کنگ؛ آغاز تجمع اعتراضی ۳ روزه در فرودگاه

ویدئو؛ معترضان هنگ‌کنگی با لیزر دوربین‌های پلیس را کور می‌کنند