Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تمرین «شبه نظامیان» چین در نزدیکی مرز با هنگ کنگ

تمرین «شبه نظامیان» چین در نزدیکی مرز با هنگ کنگ
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برخی از دیپلمات‌های غربی و آسیایی مستقر در هنگ‌کنگ می‌گویند که پکن علاقه چندانی به اعزام نیروهای ارتش آزادی‌بخش چین به خیابان‌های هنگ‌کنگ ندارد.

آگهی

صدها تن از «شبه نظامیان» چین روز پنج‌شنبه ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) در استادیوم ورزشی شنژن در مجاورت هنگ‌کنگ، تمرینات آمادگی برگزار کردند. همزمان واشنگتن ابراز نگرانی کرده است که ممکن است این نیروها برای سرکوب تظاهرات به هنگ‌کنگ اعزام شوند.

با این وجود، برخی از دیپلمات‌های غربی و آسیایی مستقر در هنگ‌کنگ می‌گویند که پکن علاقه چندانی به اعزام نیروهای نظامی و شبه نظامی به خیابان‌های هنگ‌کنگ ندارد.

خبرنگار اعزامی رویترز بامداد پنج‌شنبه از مشاهده مردانی ملبس به لباس ارتش در استادیوم ورزشی شنژن و شنیده شدن صدای فریاد و سوت گزارش داده است.

به گزارش این خبرنگار، نیروی پلیس در طی تمرینات به دو گروه تقسیم شدند. گروهی از آنان لباس سیاه -همانند معترضان در هنگ‌کنک- پوشیدند و گروه دیگر با لباس پلیس و در دست داشتن سپر سعی کردند سیاه‌پوشان را کنترل کنند.

یکی از کارکنان استادیوم ورزشی درباره حضور نیروهای پلیس به خبرنگار رویترز گفت: «اولین بار است که شاهد حضور گسترده این نیروها هستم. پیش از این پلیس در این ورزشگاه‌ تمرین می‌کرده است اما به طور معمول، پلیس راهنمایی و رانندگی حضور داشتند. همه می‌گویند این نیروها به خاطر هنگ‌کنگ اینجا هستند.»

رویترز
تمرینات نیروی پلیس خلق چین در استودیم ورزشی شنژنرویترز

درگیری معترضان با پلیس در هنگ‌کنگ با وارد شدن به دهمین هفته از این تظاهرات، چهره خشونت‌آمیز بیشتری به خود گرفته است.

به اعتقاد تحلیلگران این تظاهرات دنباله‌دار، مهم ترین بحران سیاسی در این منطقه نیمه خودگردان پس از پایان زمان دوره استیلای بریتانیا در سال ۱۹۹۷ میلادی و پیوستن هنگ کنگ به جمهوری خلق چین محسوب می شود.

از سوی دیگر، بحران و ناآرامی در هنگ‌کنگ تبدیل به یکی از بزرگترین چالش‌ها برای شی جین پینگ، رییس جمهوری چین شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه نسبت به اخبار استقرار نیروهای «شبه نظامی» چین در نزدیکی مرز هنگ‌کنگ ابراز نگرانی کرد و از مقامات منطقه نیمه‌خودگردان خواست تا به آزادی بیان احترام بگذارند.

طبق گزارش خبرنگار رویترز در محل، صدها خودروی نیمه‌نظامی با رنگ‌تیره از جمله دو ماشین آب‌پاش در پارکینگ ورزشگاه به چشم می‌خورند.

رویترز
خودروی نیمه‌نظامی چین در استادیوم شنژنرویترز

رسانه‌های رسمی چین نیز در طول برنامه‌های خبری، از برگزاری تمرین‌های نیروی های «شبه نظامی» در شنژن گزارش هایی منتشر کرده اند.

سردبیر روزنامه گلوبال‌تایمز -روزنامه‌ای که توسط حزب کمونیست چین اداره می‌شود- درباره حضور نیروهای «شبه نظامی» در استادیوم شنژن در حساب توييتری خود نوشت: «هشداری مستقیم به معترضان در هنگ‌کنگ.»

با وجود حضور پررنگ نیروهای «شبه نظامی» چینی، دیپلمات‌های حاضر در هنگ‌کنگ معتقدند استقرار این نیروها بیشتر جنبه تبلیغاتی و روانی داشته و شی جین پینگ، رییس جمهوری چین نسبت به نتایج دخالت در تظاهرات آگاهی دارد. به گفته برخی دخالت چین در این ناآرامی‌ها به معنی «پایان یک کشور، دو نظام» و وضع تحریم علیه مرکز مالی هنگ‌کنگ خواهد بود.

دولت هنگ‌کنگ برای مقابله با تاثیرات مخرب ناشی از ناآرامی‌ها بر روی اقتصاد این مرکز مالی روز پنج‌شنبه از یک بسته حمایتی ۲.۴ میلیارد دلاری سخن گفت. پل چان، وزیر امور مالی هنگ کنگ رشد اقتصادی صفر یا نزدیک به صفر را برای امسال پیش بینی کرده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا نیز در توییتر اعتراضات هنگ کنگ را به جنگ اقتصادی آمریکا و چین گره زد و نوشت که با ترک هزاران شرکت، چین حتما به دنبال انجام یک معامله است. آقای ترامپ در توييت دیگری نسبت به تدبیر رهبری چین ابراز امیدواری کرد و نوشت: «اگر رییس جمهور شی مستقیما و شخصا با معترضان دیدار کند، مسئله هنگ‌کنگ پایان خوش و روشنی خواهد داشت. شک ندارم.»

بیشتر بخوانید:

نگرانی واشنگتن از تحرکات «شبه نظامیان چین» در مرز هنگ کنگ

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اخبار جعلی و بحران هنگ‌ کنگ؛ از ماجرای زن حامله تا ورود تانک‌ها

کلاهبرداری بانکی در چین؛ مال‌باختگان معترض پس از چند ماه هنوز در بازداشت نیروهای امنیتی هستند

کاوشگر فضایی چین با موفقیت روی نیمه تاریک ماه فرود آمد