ناآرامی در هنگ‌کنگ؛ آغاز تجمع اعتراضی ۳ روزه در فرودگاه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ناآرامی در هنگ‌کنگ؛ آغاز تجمع اعتراضی ۳ روزه در فرودگاه

صدها تن از فعالان حقوق بشر و معترضان به دولت محلی هنگ کنگ از صبح روز جمعه ۹ اوت (۱۸ مرداد) در سالن پروازهای ورودی فرودگاه این شهر به منظور «جلب حمایت بین‌المللی» و «آگاهی بخشی درباره اعتراضات» خود گردهم آمده‌اند.

بیشتر معترضان که جوان و ملبس به پیراهن‌های مشکی هستند با در دست داشتن پوستر و پلاکارد به زبان‌های مختلف به استقبال مسافران رفتند. آنها اعلامیه‌هایی که را تصاویر اعتراضات‌ ماه‌های اخیر در هنگ کنگ را نشان می‌دهد، در میان مسافران پخش کردند.

مقامات فرودگاه اعلام کرده اند که از برگزاری این تجمع اعتراضی سه روزه مطلع هستند اما «فرودگاه به فعالیت معمول خود ادامه خواهد داد.»

با این‌حال، تدابیر امنیتی ویژه‌ای از آغاز این تجمع در پیش گرفته شده است و بدون داشتن کارت پرواز نمی‌توان وارد برخی از قسمت‌های فرودگاه شد. هزاران معترض از جمله مهمانداران خطوط هواپیمایی نیز پیش از این در روز ۲۶ ماه ژوئیه در فرودگاه تجمع کرده بودند تا مسافران را از وضعیت حاکم بر هنگ‌کنگ «آگاه» کنند.

رویترز
تجمع اعتراضی در فرودگاه هنگ کنگرویترز

اعتراضات در هنگ‌کنگ در حالی وارد سومین ماه خود می شود که دولت محلی از پیگیری لایحه استرداد متهمان صرف نظر کرده است. ارائه این لایحه موج اعتراضات کنونی را پدید آورد. این اعتراضات مهم ترین بحران سیاسی در هنگ‌گنک از سال ۱۹۹۷ میلادی -زمان پایان مدت قرارداد استعمار از سوی بریتانیا و پیوستن هنگ کنگ به جمهوری خلق چین- محسوب می شود.

معترضان به دولت محلی هنگ کنگ قصد دارند تجمعات اعتراضی دیگری را در سرتاسر شهر از جمله «یک تجمع اعتراض خانوادگی» در طول تعطیلات آخر هفته برگزار کنند. با این‌حال، برخی از شرکت‌های بزرگ بازرگانی و مستغلات، برای اولین بار نسبت به ضرر مالی اعتراضات در صورت ادامه اعتراضات هشدار داده‌اند و از شهروندان خواسته‌اند تا «آرامش» را برقرار کنند.

بیشتر بخوانید: عقب‌نشینی دولت هنگ‌کنگ؛ رسیدگی به «لایحه استرداد» به تعویق افتاد