بولسونارو «شکنجه‌گر» دوران دیکتاتوری برزیل را «قهرمان ملی» خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
بولسونارو «شکنجه‌گر» دوران دیکتاتوری برزیل را «قهرمان ملی» خواند
Copyright  عکس از رویترز

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل روز پنجشنبه از یکی از افسران سابق ارتش این کشور که به اتهام «شکنجه» در زمان دیکتاتوری نظامی مجرم شناخته شده است به عنوان «قهرمان ملی» یاد کرد.

کارلوس آلبرتو اوسترا یک سرهنگ ارتش برزیل بود که در دوران دیکتاتوری نظامی این کشور رئیس واحد اطلاعات ارتش بود. این نهاد در سرکوب بسیاری از مخالفان حکومت دیکتاتوری نظامی برزیل از جمله چپگرایان نقش داشت.

چند شاهد در جریان محاکمه کارلوس آلبرتو اوسترا که در سال ۲۰۰۸ میلادی برگزار شد اعلام کردند که او شخصا بر شکنجه فعالان سیاسی چپگرا و مخالفان نظارت می کرده است.

تحقیقات نشان می دهد که در زمان حکمرانی کارلوس آلبرتو اوسترا بر واحد اطلاعات ارتش برزیل ۴۵ نفر کشته و یا مفقود شدند. این در حالی است که ۵۰۲ نفر نیز در این دوران مورد شکنجه قرار گرفتند.

رئیس جمهوری برزیل روز پنجشنبه در مورد کارلوس آلبرتو اوسترا گفت: «او یک قهرمان ملی است که اجازه نداد برزیل به آنچه چپ ها امروز به دنبال آن هستند تبدیل شود.»

ژائیر بولسونارو که از ابتدای سال ۲۰۱۹ زمام امور را در این کشور به دست گرفته است گرایش راست افراطی دارد. حکومت دیکتاتوری نظامی برزیل بین سال های ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ در قدرت بود.

کارلوس آلبرتو اوسترا در سال ۲۰۱۵ میلادی درگذشت.