Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بحران سیاسی در ایتالیا؛ آیا دولت در آستانه سقوط است؟

بحران سیاسی در ایتالیا؛ آیا دولت در آستانه سقوط است؟
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انگشت اتهام به سمت آقای سالوینی به عنوان آغازگر بحران نشانه رفته است. با این‌حال، او مقاصد خود را در هاله‌ ای از ابهام نگاه داشته و جلسه‌ ای طولانی با آقای کونته برگزار کرد.

آگهی

تداوم اختلاف در دولت ائتلافی ایتالیا و تنش میان ماتئو سالوینی، وزیر کشور ( رهبر حزب لیگ شمال) و لوئیجی دی‌مایو، وزیر توسعه اقتصادی (رهبر حزب جنبش پنج ستاره) دولت این کشور را در آستانه بحران سیاسی قرار داده است.

تنش میان رهبران دو حزب ائتلافی دولت ایتالیا از کجا آغاز شد؟

در آخرین جلسه پارلمان ایتالیا پیش از تعطیلات تابستانی، حزب جنبش پنج ستاره در مخالفت با پروژه قطار سریع‌السیر بین شهر تورین در ایتالیا و لیون در فرانسه رای داد. این پروژه از حمایت قاطعانه ماتئو سالوینی و حزب متبوعش برخوردار است.

از سوی دیگر، احزاب راست و چپ در مخالفت با دولت ائتلافی این دو حزب از جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا خواستند به دلیل «برخوردار نبودن از اکثریت قاطع در پارلمان» از مقام خود استعفاء دهد.

انگشت اتهام به سمت آقای سالوینی به عنوان آغازگر بحران نشانه رفته است. با این‌حال، او مقاصد خود را در هاله‌ای از ابهام نگاه داشته و جلسه‌ای طولانی با آقای کونته برگزار کرد و بعد از جلسه با نخست وزیر، راهی سفر به هفت شهر در مناطق ساحلی ایتالیا شد.

در روزهای آینده چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد؟

به گزارش رسانه‌های ایتالیا، رهبر حزب لیگ شمال برای باقی‌ ماندن در ائتلاف شروطی را تعیین کرده است از جمله؛ برکناری سه وزیر، ارائه شدن بسته جدید مالیاتی و استقلال بیشتر مناطق.

به عقیده آقای سالوینی، دانیلو تونینلی، وزیر راه و ترابری «که علاوه بر بستن راه بر روی پروژه قطار سریع‌السیر، جلوی آغاز ده‌ها طرح دیگر را نیز گرفته است» باید از منصب خود کنار گذاشته شود.

وزیر کشور ایتالیا همچنین خواستار برکناری وزیر دفاع به علت «نداشتن اراده لازم برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی» و وزیر اقتصاد به علت «مقاوم نبودن در برابر سیاست‌های بروکسل» شده‌ است.

آقای سالوینی اعلام کرده است که دوشنبه «برای شرکت در چند مذاکره» به رم باز خواهد گشت و «تا آن زمان تصمیم‌هایی گرفته خواهد شد.»

سناریوهای احتمالی در پیش‌روی دولت ائتلافی ایتالیا

یکی از محتمل‌ترین سناریوهای تعویض وزیر راه و ترابری با حفظ ائتلاف دو حزب است. با این‌حال احتمال این نیز وجود دارد که دولت آقای کونته مجبور به استعفاء و کناره‌گیری شود.

در صورت استعفای آقای کونته، انتخابات زودهنگام در ماه اکتبر برگزار خواهد شد. با استناد به نظرسنجی‌ها احتمال دارد که حزب لیگ شمال با ائتلاف با حزب راست افراطی «برادران ایتالیا»، اکثریت کرسی‌ها را به خود اختصاص دهد.

از سوی دیگر، سرجیو ماتارلا، رییس جمهوری ایتالیا برای تایید و ارسال بودجه به اتحادیه اروپا، بر برقرار بودن دولت در پاییز تاکید دارد. در این صورت این احتمال وجود دارد که دولتی موقت و تکنوکرات تشکیل شود و انتخابات زودهنگام به جای پاییز، سال آینده در ماه فوریه یا مارس برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

اختلاف دولت ائتلافی ایتالیا بر سر رئیس جدید کمیسیون اروپا و کمک مالی روسیه

موافقت اعضای اتحادیه اروپا با مکانیزم جدید مهاجرتی پیشنهادی از سوی فرانسه و آلمان

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موشک کشف شده در مخفیگاه راست‌های افراطی ایتالیا را قطر ۲۵ سال پیش فروخته بود

بحران سیاسی در پرو؛ در پی یورش پلیس به خانه رئیس‌ جمهور شش وزیر استعفا کردند

دبیرکل سازمان ملل متحد: خطر تبدیل «حاکمیت قانون» به «حاکمیت بی‌قانونی» در جهان جدی است