جنبش جهانی محیط زیستی با حضور دانش‌آموز ایرانی در لوزان سوئیس

جنبش جهانی محیط زیستی با حضور دانش‌آموز ایرانی در لوزان سوئیس
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دانش‌آموزان از گوشه و کنار جهان به لوزان سوئیس آمده‌اند. آنها از سیاستگذاران جهان دو تقاضا دارند؛ رسیدن به آلودگی صفر تا سال ۲۰۳۵ و تولید انرژی مورد نیاز از طریق انرژی‌های نو. آنها آینده‌ نسلشان را در خطر می‌بینند.

آگهی

۴۵۱ دانش آموز از ۳۷ کشور جهان بدون استفاده از هواپیما خودشان را به لوزان سوئیس رسانده‌اند تا در گردهمایی «جمعه‌ها برای آینده» حاضر شوند. این گردهمایی طی روزهای ۵ تا ۹ اوت در جریان است.

دانش‌آموزان در تلاشند در این نشست اهداف و برنامه‌های خود را جمع بندی کرده و آن را به گوش سیاستگذاران جهان برسانند. آنها اهداف و برنامه‌های موردنظر را به رای گذاشته و به شکل دموکراتیک درباره الویت و خواسته‌هایشان رای‌گیری می‌کنند.

پیوستن دانش‌آموزان به جنش‌های محیط زیستی به ویژه پس از شروع اعتراض‌ گرتا تونبرگ، فعال محیط زیست سوئدی شکل هدفمندی به خود گرفته است. تلاش‌های این نوجوان ۱۶ ساله برای محفاظت از کره زمین الهام‌بخش جنبش نوجوانان در مبارزه با تغییرات آب و هوایی در بیش از چهل کشور جهان بوده است.

نماینده ایران در گردهمایی جمعه‌ها برای آینده

همزمان با این گردهمایی، شماری از دانش‌آموزان در سراسر اروپا، کلاس درس‌ را رها کرده و با پوسترها و شعارهای حمایت از محیط زیست به خیابان آمدند.

علی خادم‌الحسینی، فعال محیط زیست و نماینده ایران در جنش جمعه‌ها برای آینده است. او که این روزها برای شرکت در این گردهمایی در لوزان سوئیس به سر می‌برد درباره اهداف این نشست به یورونیوز گفت: «بعد از هفته‌ها تلاش دانش‌آموزان و اعتراض‌های سراسری تصمیم بر این شد که پنجاه و یکمین هفته را در قالب یک گردهمایی در لوزان سوئیس برگزار کنیم. به همین خاطر دانش‌آموزانی از گوشه و کنار اروپا و برخی کشورهای آسیایی به لوزان آمدند تا درباره مباحث محیط زیستی تصمیم گرفته و به شکل دموکراتیک خواسته هایشان را به رای بگذارند.»

«آینده نسل ما در خطر است»

این نوجوان درباره اهمیت حضور دانش‌آموزان در جنبش‌های محیط زیستی گفت: «نسل ما می‌داند که آینده نسل خودش و دیگر نسل‌ها به مباحث اقلیمی و تغییرات آب‌وهوایی بستگی دارد و به همین خاطر ما در خط مقدم اقلیم قرار گرفته ایم و می‌خواهیم همه کشورها به خواسته‌های ما جدی‌تر نگاه کنند. ما از کشورها می‌خواهیم به تعهداتشان به پیمان سال ۲۰۱۵ پاریس پایبند باقی بمانند.»

آقای خادم‌الحسینی همچنین درباره دو خواسته اصلی دانش‌آموزان در این گردهمایی چنین توضیح داد: «رسیدن به آلودگی صفر تا سال ۲۰۳۵ و تولید انرژی مورد نیاز از طریق انرژی‌های نو خواست اصلی ما از تمامی کشورهای جهان است.»

تلاش نوجوانان ایرانی برای پیوستن به این جنش جهانی

دانش‌آموزان علاقه‌مند به مباحث محیط زیستی ماه‌ها است که جمعه‌ها را به راهپیمایی و اعتراض به سیاست‌های اقلیمی در دستور کار کشورهای مختلف جهان اختصاص داده‌اند. در ایران نیز گروهی از نوجوانان به جبنش جمعه‌ها برای آینده پیوسته و با حضور در پارک‌ها و فضاهای عمومی تلاش دارند افکار عمومی را نسبت به مباحث محیط زیستی آگاه‌تر کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئو؛ حمله فعالان محیط زیست به پمپ بنزین‌های لندن

کلانتری به یورونیوز: رئیسی قول داد به وضعیت زندانیان محیط‌ زیستی رسیدگی کند

گرتا تونبرگ: برای نجات زمین هم مانند نجات نوتردام بسیج شوید