Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ دستور توقیف دارایی‌های دولت ونزوئلا در آمریکا را صادر کرد

ترامپ دستور توقیف دارایی‌های دولت ونزوئلا در آمریکا را صادر کرد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به این ترتیب دارایی‌ های ونزوئلا در آمریکا به سرنوشت دارایی‌ های کره شمالی، ایران، سوریه و کوبا دچار شد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا دستور مسدود کردن کامل دارایی‌های دولت ونزوئلا در کشورش را صادر کرد.

در متن نامه دونالد ترامپ برای مسدود کردن دارایی‌های دولت سوسیالیست نیکلاس مادرورو که کاخ سفید روز دوشنبه ۱۴ مرداد آن را منتشر کرد، آمده است: «من توقیف دارایی‌های دولت ونزوئلا را به دلیل ادامه غصب قدرت به شیوه نامشروع به دست نیکلاس مادورو را ضروری تشخیص دادم.»

بیانیه کاخ سفید در ادامه می‌افزاید که از این پس «اجازه انتقال، صادر کردن، دریافت و تغییر شکل» این دارایی‌ها به کسی داده نخواهد شد. همچنین بر اساس این دستور، هر گونه معامله تجاری و تراکنش با مقام‌های ونزوئلا ممنوع خواهد بود.

به گزارش کاخ سفید، این نامه به دفتر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا فرستاده شده است.

به نوشته روزنامه وال‌استریت جورنال، این نخستین اقدام آمریکا در چهارچوب تحریم اقتصادی کامل دولت کاراکاس از سوی واشنگتن است. به این ترتیب دارایی‌های ونزوئلا در آمریکا به سرنوشت دارایی‌های کره شمالی، ایران، سوریه و کوبا دچار شد.

دونالد ترامپ هفته پیش شخصا از احتمال چنین اقدامی خبر داده بود. وی در پاسخ به پرسش یک خبرنگار که از او درباره احتمال وضع تحریم و انزوای ونزوئلا مانند روسیه، چین و ایران پرسیده بود، گفت: «بله، چنین چیزی را در نظر دارم.»

بیشتر بخوانید:

هفته گذشته نیز دولت آمریکا نام طارق العيسمی، معاون رئیس جمهوری و وزیر صنایع ونزوئلا را به جرم «قاچاق مواد مخدر» در سیاهه مجرمان تحت پیگرد خود قرار داد.

آمریکا و ۵۰ کشور دیگر جهان دولت سوسیالیست ونزوئلا به ریاست نیکلاس مادورو را به رسمیت نمی‌شناسند و از او می‌خواهند تا با ترک قدرت، ریاست این کشور را به خوان گوایدو، رهبر مخالفان و رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا واگذارد.

دولت واشنگتن از ماه آوریل گذشته تحریم نفتی ونزوئلا را به هدف فشار به نیکلاس مادورو برای ترک قدرت آغاز کرده است.

آغاز نشست ونزوئلا با حضور جان بولتون

همزمان با اعلام نخستین گام از تحریم‌های همه‌جانبه آمریکا علیه ونزوئلا، نشست ونزوئلا در لیما، پایتخت پرو آغاز به کار کرد.

حدود ۶۰ کشور به هدف یافتن راه‌حلی برای بحران ونزوئلا در این کنفرانس که روز سه‌شنبه ۱۵ مرداد در لیما آغاز شد شرکت دارند. اما نمایندگان کشورهای متحد نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری سوسیالیست ونزوئلا در این نشست غایب هستند.

دونالد ترامپ نیز هیئتی را به ریاست جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و ویلبور راس، وزیر بازرگانی امریکا به این کنفرانس اعزام کرده است.

جان بولتون پیش از سفر به لیما و ساعاتی قبل از اعلام توقیف دارایی‌های ونزوئلا در آمریکا گفته بود که در این نشست «اقدامات بنیادین» کشورش برای فشار به دولت مادورو را اعلام خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: کشتار و شکنجه در ونزوئلا ادامه دارد

سازمان ملل دولت ونزوئلا را به کشتار مخفیانه و شکنجه مخالفان متهم کرد

اتحاد رقبای جمهوری‌خواه در پی سوء قصد نافرجام؛ نیکی هیلی: جمهوری اسلامی در زمان ترامپ ضعیف شد