طالبان: مانع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌شویم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
 طالبان: مانع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌شویم

گروه طالبان روز سه‌شنبه با محکومیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه سپتامبر اعلام کرد که جنگجویانش تمام تلاششان را خواهند کرد که مانع برگزاری این انتخابات شوند.

طالبان از مردم افغانستان خواسته است که از کارزارهای انتخاباتی که می تواند مورد حملات جنگجویان این گروه قرار گیرد، دوری کنند.

بیانیه طالبان در حالی منتشر می شود که زلمای خلیل‌زاد نماینده آمریکا در مذاکرات صلح با طالبان اعلام کرده است که در مذاکراتش با این گروه به ‍پیشرفت‌های عالی رسیده است.

زلمای خلیل‌زاد همچنین اعلام کرده است که برای تشکیل اجماع بین‌المللی برای صلح در افغانستان از دوحه به هند سفر می کند تا با مقام‌های هندی گفتگو کند.

طالبان می گوید که به جای تلاش برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ سپتامبر (۶ مهر)، تلاش‌ها باید بر مذاکره با ایالات متحده آمریکا برای رسیدن به یک توافق، متمرکز شود تا بر اساس آن واشنگتن نیروهایش را از افغانستان خارج کند و در مقابل طالبان نیز از حملاتش در افغانستان دست بردارد.

این گروه اعلام کرده است که حامیان خارجی انتخابات باید بر پایان دادن به «اشغال افغانستان و استقرار صلح واقعی» تمرکز کنند.

در بیانیه طالبان آمده است: «این انتخابات چیزی جز اقدامی برای فریب مردمی عادی و با هدف پاسخ به خودخواهی تعدادی محدودی از سیاستمداران دروغین نیست.»

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان انتظار دارد که در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری برای دومین دوره انتخاب شود با این حال تهدیدات طالبان از جمله موانع مهم برگزاری انتخابات در همه مناطق افغانستان است.

با اینکه مذاکرات میان آمریکا و طالبان مدتهاست در قطر ادامه دارد با این حال نمایندگان دولت افغانستان در این مذاکرات حضور نداشته‌اند.

وزارت خارج افغانستان اعلام کرده است که پس از امضای توافق‌نامه میان آمریکا و طالبان، گفتگوهای بین‌الافغانی برگزار خواهند شد. با این حال طالبان تاکنون اعلام کرده است که مذاکرات بین‌الافغانی که طالبان و دولت افغانستان در آن حضور داشته باشند تنها در صورتی امکانپذیر است که نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند.