Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شمار کشته شده‌های حمله انتحاری به مراسم عروسی در کابل به ۸۰ نفر رسید

شمار کشته شده‌های حمله انتحاری به مراسم عروسی در کابل به ۸۰ نفر رسید
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

« ۱۷ نفر از زخمی‌ها در بیمارستان جان باختند و همچنان بیش از ۱۶۰ نفر در بیمارستان یا خانه‌هایشان تحت مداوا قرار دارند.»

آگهی

مقام‌های افغانستان از افزایش شمار کشته شده‌های حمله انتحاری شنبه شب گذشته به یک مراسم ازدواج در کابل به ۸۰ نفر خبر دادند.

پیش از این، تعداد کشته شده‌ها ۶۳ نفر عنوان شده بود اما طبق گفته نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان برخی از مجروحان به دلیل شدت جراحت‌ها در بیمارستان درگذشتند.

این انفجار حدود ساعت ۱۰:۴۰ شنبه شب به وقت محلی در حوزه ششم شهر کابل و در تالار هتل «شهر دبی» روی داده است. شاهدان این حادثه گفته‌اند که در زمان وقوع انفجار بیش از ۱۲۰۰ میهمان در تالار حضور داشتند.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان درباره افزایش آمار قربانیان افزود: « ۱۷ نفر از زخمی‌ها در بیمارستان جان باختند و همچنان بیش از ۱۶۰ نفر در بیمارستان یا خانه‌هایشان تحت مداوا قرار دارند.»

بیشتر بخوانید:داعش مسئولیت حمله به مراسم عروسی در کابل را برعهده گرفت

رویترز
مراسم تشییع جنازه برخی قربانیان این حمله در کابلرویترز

مقام دیگری در وزارت کشور افغانستان همچنین در گفت‌وگو با رویترز اشاره کرد که در بین ۱۶۰ مجروح حمله انتحاری به مراسم ازدواج، بسیاری در وضعیت بحرانی قرار دارند و شرایط برخی دیگر به‌گونه‌ای است که حتی نمی‌توان آن‌ها را تحت عمل جراحی قرار داد.

داعش یک روز پس از این حمله، مسئولیت آن را برعهده گرفت.

بسیاری از شهروندان افغانستان، در روزهای اخیر مراسم ازدواج یا سایر جشن‌های خود را لغو کرده‌اند و از دولت می‌خواهند تا امنیت آن‌ها را تامین کند.

پلیس افغانستان: بیش از ۲۵ مراسم ازدواج به تعویق افتاده است

سازمان ملل متحد، ماه گذشته اعلام کرد که دست‌کم ۳ هزار ۸۱۲ شهروند غیر نظامی افغانستان در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ در حملات مختلف در سراسر افغانستان مجروح یا کشته شده‌اند.

پلیس افغانستان پس از آخرین حمله انتحاری در کابل گفت که بیش از ۲۵ مراسم عروسی در پایتخت افغانستان به تعویق افتاده است.

رئیس اتحادیه تالارهای عروسی افغانستان نیز در گفت‌وگو با رویترز گفت: «ما به دولت مالیات می‌پردازیم و این وظیفه دولت است که امنیت را برای ما تامین کند. ما این حق را داریم که محافظت شویم.» این اتحادیه بیش از ۱۰۰ تالار ازدواج را در اختیار دارد. 

گرچه طالبان دست داشتن در این حمله را رد و آن را محکوم کرد اما برخی از شهروندان افغانستان با دیده تردید به این موضوع می‌نگرند. این در حالی است که زلمی خلیل زاد، فرستاده دولت آمریکا در گفتگوهای صلح افغانستان برای دور جدیدی از مذاکرات با طالبان وارد دوحه، پایتخت قطر شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای ضمن تایید از سرگیری گفتگوهای صلح افغانستان اعلام کرد که آقای خلیل زاد پس از گفتگو با نمایندگان طالبان در دوحه عازم کابل خواهد شد تا در آنجا با رهبران دولت افغانستان در خصوص فرایند صلح رایزنی های جدیدی انجام دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کابل؛ پرتاب نارنجک به خودرو سازمان ملل یک کشته بر‌جا گذاشت

رونمایی از نماد زنانه موسیقی در سومین جشنواره دمبوره بامیان

طالبان: مانع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌شویم