گرامیداشت یاد قربانیان حکومت نظامی برزیل با تظاهرات علیه رئیس‌جمهور

گرامیداشت یاد قربانیان حکومت نظامی برزیل با تظاهرات علیه رئیس‌جمهور
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

معترضان برزیلی با حضور در یکی از مشهورترین خیابان‌ های شهر سائوپائولو علیه رئیس‌ جمهور راستگرای این کشور دست به تظاهرات زدند و یاد قربانیان دیکتاتوری نظامی برزیل را گرامی داشتند.

آگهی

معترضان برزیلی با حضور در یکی از مشهورترین خیابان‌های شهر سائوپائولو علیه رئیس‌جمهور راستگرای این کشور دست به تظاهرات زدند و یاد قربانیان دیکتاتوری نظامی برزیل را گرامی داشتند.

ژایر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل، در ماه‌های اخیر به دفعات از کودتای سال ۱۹۶۴ این کشور که دولتی نظامی را به قدرت رساند تقدیر کرده است.

در این سال نظامیان رئیس‌جمهور چپگرای این کشور از حزب کارگر را کنار زدند و در پی آن دولتی استقرار یافت که در زمان حکمرانی‌اش صدها تن اعدام شدند، هزاران تن شکنجه شدند، مجالس این کشور بسته شد و اغلب برزیلی‌ها خاطرات سیاهی از این دوره در ذهن دارند.

یک کمیته حقیقت‌یاب در برزیل در سال ۲۰۱۴ گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد حکومت نظامی برزیل دستکم ۴۳۴ مخالف سیاسی را «کشته یا ناپدید کرده» و تا ۵۰ هزار زندانی سیاسی دیگر را مورد آزار و شکنجه قرار داده است.

با این حال عده‌ای از مردم برزیل با توجه به افزایش جرائم خشونت‌بار در دهه‌های بعدی، از این دوره به عنوان دوره نظم و ثبات نسبی یاد می‌کنند. برزیل در سال ۲۰۱۷ با ۶۴ هزار قتل در سال رتبه اول را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داد.

تظاهرکنندگان به یاد قربانیان این دیکتاتوری که بیش از ۲۰ سال به طول انجامید تصاویر قربانیان را در دست داشتند و شعار می‌دادند: «دیکتاتوری، دیگر هرگز!»

آقای بولسونارو که پیشتر یک سرهنگ ارتش بازنشسته بوده است اغلب گفته است که بزرگترین اشتباه دولت نظامی این بوده است که «به اندازه کافی» چپگرایان را نکشته است.

وی در سال‌های ابتدایی فعالیت سیاسی خود در مجلس نمایندگان گفته بود که «موافق دیکتاتوری است» و برزیل «هیچگاه نخواهد توانست مشکلات ملی‌اش را با این دموکراسی مسئولیت‌ناپذیر حل کند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری جدید برزیل؛ گسست از گذشته یا بازگشت به دوره حکومت نظامیان؟

پیروزی بولسونارو در برزیل؛ هشدار نهادهای حقوق بشری و استقبال بازار

ایلان ماسک در برزیل متهم می‌شود؛ تحقیقات دادگاه عالی برزیل درباره ممانعت مالک توییتر از اجرای عدالت