سپاه پاسداران: شناور توقیف شده عراقی است

سپاه پاسداران: شناور توقیف شده عراقی است
Copyright  عکس از رویترز
نگارش از Euronews

سپاه پاسداران: شناور توقیف شده عراقی است

سپاه پاسداران ایران روز یکشنبه، ۴ اوت (۱۳ مرداد) ساعاتی پس از آن که از توقیف یک تانکر نفت خارجی خبر داد، اعلام کرد این شناور عراقی و حامل سوخت قاچاق گازوئیل بوده است. خبرگزاری ایرنا نام این شناور را که در فاصله ۱۸ مایلی جزیره فارسی توقیف شد، «هیتا» قید کرده است.

رمضان زیراهی، فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران پیش‌تر گفته بود این تانکر که در حال قاچاق ۷۰۰ هزار لیتر سوخت از ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس بود با هماهنگی و حکم مراجع قضایی توقیف و هفت خدمه آن که جملگی تبعه خارجی بودند، دستگیر شده‌اند.

آقای زیراهی خاطرنشان کرده بود که توقیف این تانکر شامگاه چهارشنبه ۹ مرداد ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه توسط نیروهای گشتی پایگاه منطقه دوم دریایی سپاه پاسداران انجام شده است.

سپاه پاسداران ایران سه هفته پیش نیز کشتی ریاح حامل پرچم پاناما را به اتهام حمل ۱ میلیون لیتر سوخت قاچاق در خلیج فارس توقیف کرد. دو هفته پیش نیز یک کشتی تحت پرچم بریتانیا به نام «استینا ایمپرو» و به اتهام نقض مقررات بین‌المللی دریانوردی از سوی ایران متوقف شد.

این توقیف‌ها پس از آن آغاز شد که یک ابرنفتکش ایران در جبل‌الطارق به اتهام نقض تحریم صدور نفت به سوریه توقیف شد. پس از آن مقام‌های ارشد ایران، بریتانیا را به اقدام متقابل تهدید کردند.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط