Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش ها به خروج آمریکا از پیمان منع گسترش موشک های هسته ای میان برد

 واکنش ها به خروج آمریکا از پیمان منع گسترش موشک های هسته ای میان برد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناتو روز جمعه مسکو را برای پایان یافتن پیمان منع گسترش موشک های هسته ای میان برد مورد سرزنش قرار داد و تاکید کرد که به گونه ای «مسئولانه و حساب شده» به تهدیدهای ناشی از موشک های جدید روسیه پاسخ خواهد داد.

آگهی

میخائیل گورباچف، آخرین رهبر شوروی سابق که امضایش برپیمان تاریخی منع موشک های هسته ای میان برد با آمریکا نقش بسته در واکنش به اعلام خروج رسمی واشنگتن از این پیمان تاکید کرد که این اقدام زمینه گسترش هرج و مرج در جهان را فراهم خواهد کرد.

آقای گورباچف که با خبرگزاری روسی اینترفاکس گفتگو می کرد در این خصوص یادآور شد که تصمیم واشنگتن برای خروج از پیمان منع توسعه و استفاده از موشک های هسته ای میان برد موسوم به به غیر قابل پیش بینی شدن سرنوشت سیاست جهانی منجر خواهد شد.

میخائیل گورباچف در ادامه از «استارت نو»، پیمانی که طی دوره جنگ سرد در سال ۲۰۱۱ به همراه پیمان «آی ان اف، INF» میان آمریکا و روسیه به امضاء رسید به عنوان آخرین دستاویز برای تحکیم ستون های امنیت راهبری جهان یاد کرده و خواستار حفظ آن شده است.

از سوی دیگر آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد که پیشتر خواستار تمدید پیمان یاد شده از سوی آمریکا و روسیه شده بود تاکید کرده است که خروج هر یک از طرفین از آی ان اف تهدید ناشی از موشک های بالیستیک را افزایش خواهد داد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرده است که پایان یافتن پیمان منع گسترش موشک های هسته ای میان آمریکا و روسیه زمینه به راه انداختن مسابقه تسلیحاتی جدید در جهان را فراهم خواهد کرد.

به اعتقاد وزیر امور خارجه آلمان چالش های احتمالی ناشی از منقضی شدن پیمان منع گسترش موشک های هسته ای میان برد تنها به اروپا محدود نمی شود و باید پیمانی جامع برای منع توسعه و استفاده از سلاح های هسته ای جایگزین آن شود.

واشنگتن روز جمعه با طرح اتهام جدید بر ضد روسیه مبنی بر نقض پیمان منع گسترش موشک های هسته ای میان برد به صورت رسمی اعلام کرد که از این سند امضاء شده میان دو کشور خارج می شود و بایست این پیمان را دیگر پایان یافته تلقی کرد.

مایک پمپئو که برای شرکت در یک نشست منطقه ای به تایلند سفر کرده در بانکوک اعلام کرد که کشورش با توجه به عدم رعایت کامل مفاد آی.ان.اف و به موجب بند پانزده این پیمان رسما از آن خارج می شود.

مسکو که پیشتر در واکنش به کناره گیری موقت واشنگتن مشارکت خود را در این پیمان به حال تعلیق درآورده بود برای جلوگیری از منقضی شدن کامل این پیمان پیشنهاد کرده بود که استفاده از موشک های میان برد تا یک زمان مشخص از سوی هر دو کشور به حال تعلیق درآید.

بیشتر بخوانید:

رویترز
امضای معاهده منع گسترش موشک های هسته ای میان برد میان گورباچف و ریگانرویترز

واشنگتن اوایل فوریه در اعتراض به ساخت موشک های غیر متعارف و مغایر با پیمان آی ان اف عضویت خود را در این پیمان به حال تعلیق درآورد تا دوره ای انتقالی برای خروج کامل از پیمان منع گسترش موشک های هسته ای میان برد آغاز شود.

ساخت و توسعه موشک های 9M729 توسط روسیه منشا اصلی نگرانی های واشنگتن در این خصوص بوده است. مایک پمپئو گسترش این نوع موشک ها را «تهدیدی مستقیم» برای آمریکا و متحدانش در ناتو قلمداد کرده، در حالی که مسکو تاکید دارد که برد حداکثری این موشک ها ۴۸۰ کیلومتر است.

ناتو: روسیه متهم اصلی است و اقداماتش بی پاسخ نمی ماند

سازمان پیمان آنتلانتیک شمالی، ناتو نیز به انقضای آی ان اف واکنش نشان داده و در این راستا انگشت اتهام را به سوی مسکو نشانه رفته است. ناتو روز جمعه مسکو را برای پایان یافتن پیمان منع گسترش موشک های هسته ای میان برد مورد سرزنش قرار داد و تاکید کرد که به گونه ای «مسئولانه و حساب شده» به تهدیدهای ناشی از موشک های جدید روسیه پاسخ خواهد داد.

در بیانیه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی آمده است: «روسیه مسئول اصلی منقضی شدن این پیمان است و ناتو تهدیدهای ناشی از موشک های 9M729 را برای متحدان خود بی پاسخ نخواهد گذاشت.

آگهی

از سوی دیگر دبیر کل ناتو نیز روز جمعه اعلام کرد که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی قصد ندارد پس از منقضی شدن آی ان اف وارد یک رقابت جدید تسلیحاتی شود اما به گونه ای عمل خواهد کرد که «ظرفیت های دفاعی و بازدارندگی کشورهای عضو» همچنان حفظ شود.

گفتنی است که مسکو پیش از این نیز در واکنش به تصمیم واشنگتن برای خروج از پیمان بین المللی منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد این اقدام آمریکا را «مخاطره آمیز» توصیف کرده بود.

پیمان منع تولید و آزمایش موشک‌های هسته‌ای کوتاه‌برد و میان‌برد، در سال ۱۹۸۷، توسط رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی، امضا شد.

این پیمان سبب شد تا سایت های هسته ای دو کشور به مدت ده سال مورد بازرسی قرار گیرد و بیش از دو هزار موشک هسته ای کوتاه و میان برد نابود شود.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک ۵ عضو دائم شورای امنیت: جنگ هسته‌ای برنده ندارد و هرگز نباید اتفاق بیفتد

مسکو از طرح بایدن برای تمدید آخرین معاهده کنترل تسلیحاتی با آمریکا استقبال کرد

هشدار پوتین به آمریکا: در صورت تولید موشک هسته‌ای دست به اقدام مشابه می‌زنیم