فوتبال؛ پیروزی چشمگیر نوجوانان افغانستانی مقابل ملی پوشان نوجوان ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از euronews
پیروزی غیرمنتظره تیم ملی نوجوانان افغانستان مقابل ایران
پیروزی غیرمنتظره تیم ملی نوجوانان افغانستان مقابل ایران   -  Copyright  عکس از ورزش سه

تیم ملی فوتبال زیر شانزده سال افغانستان موفق شد در جریان تورنمنت شش جانبه آسیای مرکزی موسوم به کافا با یک گل ملی پوشان نوجوان ایران را شکست دهد.

این سومین دیدار تیم نوجوانان افغانستان در این تورنمنت بود که طی روزهای ۴ تا ۱۰ مرداد در تاجیکستان برگزار می شود. نوجوانان شگفتی ساز افغان پیش از این نیز موفق شده بودند با همین نتیجه ترکمنستان را از پیش رو بردارند و در دیدار مقابل قرقیزستان هم به نتیجه تساوی ۲ بر ۲ دست یافته بودند.

تیم ملی افغانستان بدین ترتیب پس از شکست ایران با هفت امتیاز و با تفاضل گل کمتر نسبت به تاجیکستان، میزبان مسابقات در مکان جدول رده بندی این رقابت ها جای گرفته اند.

اما تیم ملی توجوانان ایران که با شکست مقابل افغانستان زمینه خلق نوعی شگفتی را در این تورنمنت فراهم کرد در دو بازی گذشته خود به ترتیب با نتایج ۳ بر ۱ و ۲ بر ۱ مقابل تیم های نوجوانان ترکمنستان و ازبکستان به پیروزی رسید.

ملی پوشان ایران که اکنون با ۶ امتیاز از ۳ مسابقه پایین از افغانستان در رده دوم جدول مسابقات قرار گرفته اند امروز/ سه شنبه هشتم مرداد به مصاف تیم تاجیکستان، میزبان مسابقات می روند.

شکست تیم ملی نوجوانان ایران از افغانستان را گرچه می توان از اتفاقات شگفت انگیز و غیر منتظره فوتبال دانست که ممکن است در هر تورنمنتی شاهد یک یا دو نمونه از آن باشیم اما با توجه به جایگاه فوتبال دو کشور در رده بندی فیفا این شکست می تواند نشانه پیشرفت فوتبال در افغانستان و نیز زنگ خطری برای تیم های پایه ایران محسوب شود.

این نتیجه و نیز عملکردی که پیشتر تیم ملی فوتسال زیر بیست سال افغانستان در مسابقات قهرمانی آسیا از خود نشان داد به خوبی حکایت از حرکت رو به جلوی فوتبال در این کشور دارد.

پیروزی نوجوان های شگفتی ساز افغان در این مسابقه بازتاب گسترده ای در رسانه های ایران و بسیاری از سایت های خبری در آسیا و جهان داشت. بسیاری از کارشناسان فوتبال در ایران معتقدند که با این نتیجه دیگر باید باور داشت که تیم های سطح پایین تر در فوتبال آسیا طی سالهای گذشته پیشرفت های بسیار خوبی داشته و تلاش کرده اند در تورنمنت های مختلف این مسئله را ثابت کنند.

فریدون معینی، کارشناس قدیمی فوتبال ایران در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به این پیشرفت که تاکید کرده است: «تیم ملی افغانستان چند سال است که شکل گرفته و هر روز هم بهتر می‌شود. حتی در دوران گذشته در مقابل ما یک حریف سخت بوده است. ایران یک چهره‌ شناخته شده چه در فوتبال پایه و چه در رده بزرگسالان در آسیاست. البته در رده‌های پایه، نوسان زیاد است. تیم‌هایی نظیر افغانستان که در حال رشد هستند، خیلی جدی در مقابل ایران قرار می‌گیرند. این برای ما یک پیام دارد که بدانیم همه تیم‌ها به طور جدی تلاش می‌کنند که سطح فوتبالشان را بالا ببرند.»

تاجیکستان، افغانستان، ایران، ازبکستان، قرقیزستان و ترکمنستان شش تیم حاضر در این تورنمت را تشکیل می دهند که در جدول رقابت های کنفدراسیون فوتبال آسیا AFC جای گرفته است.