آنچه در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین گذشت

 آنچه در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین گذشت
نگارش از سعید جعفری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فو کونگ، نماینده چین در این مذاکرات با اشاره به اینکه فضای مذاکرات در برخی لحظات تنش‌آمیز بوده، تاکید کرد که جوِ کلی گفت‌وگوها دوستانه و مثبت بوده است.

آگهی

جلسه تازه فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام بدون توجه به نتیجه‌ای چشمگیر پایان یافت.

روز یکشنبه ۲۸ ژوئيه هتل کوبورگ بعد از یک ماه، بار دیگر میزبان ایران و کشورهای باقیمانده در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بود.

جایی که هم ایران و هم کشورهای اروپایی از یکدیگر برای آنچه عدم رعایت تعهدات طرف مقابل در توافق هسته‌ای می‌خواندند از یکدیگر شکایت داشتند.

هیات ایرانی را عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه رهبری می‌کرد و در طرف اروپایی هلگا اشمید ریاست هیئت تروئيکا را بر عهده داشت. بعد از اعلام ایران برای کاهش سطح تعهدات برجامی، به نظر می‌رسد توافقی که در سال ۲۰۱۵ در همان هتل کوبورگ به دست آمده بود، بیش از همیشه در آستانه فروپاشی قرار دارد.

در حالیکه یک ماه قبل و ۲۸ ژوئن، طرفین پس از ملاقاتی مشابه در وین اعلام کردند که برگزاری نشست در سطح وزرا در دستور کار قرار دارد، دیروز ۲۸ ژوئيه درست پس از یک ماه عباس عراقچی مجددا وعده داد که برگزاری نشست وزرای کشورهای باقیمانده در برجام در دستور کار مذاکرات قرار داشته است. وعده‌ای که شاید نشانه‌ای از میزان پیشرفت‌های حاصله شده در طول گفت‌وگوهای ۲۸ ژوئیه باشد.

نماینده ایران همچنین هرچند فضای مذاکرات را سازنده خواند، اما در عین حال اذعان کرد که تا زمان تامین خواسته‌های ایران، تهران به کاهش سطح تعهدات خود ادامه خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

آیا ایران خروج از برجام را کلید زده است؟

پایان مهلت ۶۰ روزه؛ ایران غنی سازی بالای ۳.۶۷٪ را از امروز آغاز می‌کند

آیا پایان مهلت ایران به اروپا پایان برجام است؟

موضوعی که سرگی ریابکف، معاون وزیر خارجه روسیه از آن تحت عنوان «عزم ایران برای آغاز دور تازه کاهش تعهدات» نام برد. این اظهار نظر مقام ارشد روس در حالی طرح شد که نه عراقچی و نه دیگر مقام‌های ایران هنوز صحبتی در رابطه با «دور تازه کاهش تعهدات» نکرده‌اند.

عباس عراقچی حتی ۱۶ تیر ماه در نشستی که به مناسبت افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم ایران حضور داشت، از پاسخگویی درباره ابعاد و زمان «دور تازه کاهش تعهدات ایران» طفره رفت. راهبردی که نشان از زنده ماندن امید ایران برای حصول راه حلی درون برجامی برای خروج از بن‌بست حاصل از سیاست دولت ترامپ در قبال «توافقِ به کما رفته» دارد.

از سوی دیگر فو کونگ، نماینده چین در این مذاکرات با اشاره به اینکه فضای مذاکرات در برخی لحظات تنش‌آمیز بوده، تاکید کرد که جوِ کلی گفت‌وگوها دوستانه و مثبت بوده است.

هتل کوبورگ محل حصول توافق هسته‌ای ایران و ۵+۱ - یورونیوز

آنطور که حسن روحانی ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد، ایران فرصتی ۶۰ روزه برای اروپا تعیین کرد تا منافع ایران در این توافق از سوی بروکسل تامین شود. پس از گذشت بازه زمانی ۶۰ روزه نخست، تهران در تاریخ ۱۶ تیر اعلام کرد که برخی از تعهدات برجامی خود را «دستکم به صورت موقت» به حالت تعلیق در می‌آورد. بر همین اساس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۱۷ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد درصد اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به ۴.۵ درصد رسیده است.

حالا و بعد از گذشت حدود یک ماه از آن زمان، هرچند تلاش‌های دیپلماتیک برای یافتن یک راه حل افزایش چشمگیری یافته است، اما هنوز روی زمین تغییر محسوسی ایجاد نشده است. نه خبری از تشکیل جلسه وزرای ۴+۱ است و نه بر خلاف شایعات، رئيس جمهوری فرانسه پاریس را به مقصد تهران ترک کرده است. به جای ملاقات ظریف با لودریان، هایکو ماس و دومنیک راب، این عباس عراقچی است که با هلگا اشمید بر سر میز مذاکره می‌نشیند و تهران به جای اینکه آماده میزبانی ازامانوئل ماکرون باشد، از امانوئل بن پذیرایی می‌کند.

بیشتر بخوانید: آخرین تلاش‌ها برای احیای یک توافقِ به کما رفته؛ ایران و جهان با برجام چه می‌کنند؟

بر این اساس احتمالا، باید تا اواسط شهریور منتظر ماند و تا یک ضرب‌الاجل۶۰ روزه دیگر ایران به سر برسد و کاهش تعهدات برجامی تهران، سطح تازه‌ای را تجربه کند، مگر اینکه اتفاق غیر قابل پیش‌بینی رخ دهد و گام‌های اروپایی برای متعهد ماندن به این توافق، تهران را راضی به این کار نماید. اتفاقی که دست‌کم تا امروز محتمل‌ترین سناریو به نظر نمی‌رسد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین تلاش‌ها برای احیای یک توافقِ به کما رفته؛ ایران و جهان با برجام چه می‌کنند؟

آیا پایان مهلت ایران به اروپا پایان برجام است؟

افزایش قدرت جناح‌های طرفدار سلاح هسته‌ای در ایران؛ دیپلمات‌های غربی نگرانند