Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چرا میان قیمت قهوه در بازار و سود کشاورزان اختلاف وجود دارد؟

چرا میان قیمت قهوه در بازار و سود کشاورزان اختلاف وجود دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وضعیت کشاورزانی که در گوشه‌وکنار جهان به کشت قهوه مشغول هستند تعریفی ندارد. این در حالی است که قیمت خرید قهوه در کافی‌شاپ‌ها در سطح اتحادیه اروپا افزایش یافته است. این اختلاف قیمت ریشه در چه دارد؟

آگهی

در پایان سال ۲۰۱۸ قیمت ۴۵ گرم قهوه به طور میانگین برای قهوه‌خورها در بریتانیا ۵.۹۵ پوند یا به عبارتی ۶.۵۰ یورو بود. با این حال قیمت تجارت بین‌المللی قهوه تنها ۱ دلار بود، یعنی آنچه سهم کشاورز قهوه‌کار می‌شد.

چرا چنین شکافی میان قیمت تجاری قهوه و هزینه همان قهوه در خرده‌فروشی‌ها از جمله کافی‌شاپ‌ها وجود دارد؟

قیمت قهوه مانند بسیاری دیگر از کالاهای خام توسط چرخه عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. اگر در این بازار عرضه بیش از حد باشد، قیمت قهوه کاهش می‌یابد و اگر تقاضای بیشتری وجود داشته باشد قیمت قهوه نیز به طبع افزایش می‌یابد.

عرضه بیش از حد قهوه و کاهش قیمت‌ها

خوزه سِت، مدیر اجرایی سازمان بین‌المللی قهوه (ICO) در همین زمینه به یورونیوز توضیح داد که عرضه بیش از حد قهوه در دو سال متوالی دلیل کاهش قیمت‌ها است.

او گرچه به نام کشور خاصی در تولید قهوه مازاد اشاره نمی‌کند اما معتقد است: «برخی کشورها در طول زمان، تولید محصول قهوه خود را افزایش داده‌اند، این کار به ویژه در برزیل، ویتنام، کلمبیا و هندوراس اتفاق افتاده است. البته این پدیده تنها به این چند کشور محدود نمی‌شود.»

در طول دو سال گذشته، قهوه با کاهش قیمت در بازار مواجه شد. همین مساله موجب شده تا گذران زندگی بسیاری از تولیدکنندگان این محصول کشاورزی دشوار شود.

زندگی ۱۲۵ میلیون‌نفر در جهان وابسته به قهوه است

بر اساس مطالعه بنیاد تجارت منصفانه معیشت بیش از ۱۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به قهوه وابسته است. در این میان ۲۵ میلیون نفر از خرده مالکان ۸۰ درصد قهوه جهان را تولید می‌کنند.

بررسی ICO در مورد تاثیر قیمت پایین قهوه در کشورهای صادر کننده نشان از آن دارد که بخش بزرگی از تولیدکنندگان قهوه به علت کاهش درآمد، با ناامنی غذایی روبرو شده‌اند. افزایش فقر در خانواده نیز در بسیاری از کشورها به دنبال تغییر در قیمت قهوه گزارش شده است.

این نظرسنجی نشان داده که تعداد زیادی از تولید کنندگان قهوه دیگر نمی‌توانند از پس هزینه‌های خود برآیند و درآمد خوبی از این محصول کشاورزی به دست آورند.

مهاجرت پاشنه آشیل کاهش قیمت قهوه

بحران مربوط به کاهش قیمت قهوه برای کشاورزان و به دنبال آن خالی شدن جیب آنها بسیاری از کشاورزان آمریکای مرکزی را به توقف کشت قهوه واداشت و آن‌ها را به سمت تولید محصولاتی گران‌تر سوق داده است.

درعین حال برخی از این کشاورزان با ایده مهاجرت به آمریکا شغلشان را ترک می‌کنند. 

نتایج تحقیق سازمان بین‌المللی قهوه نشان از آن دارد که جمعیت گسترده‌ای از تولیدکنندگان به خاطر کاهش قیمت قهوه با عدم امنیت غذایی مواجه شدند آن هم در شرایطی که مصرف کنندگان قهوه در اتحادیه اروپا شاهد افزایش قیمت قهوه بودند. اما آمار نشان می‌دهد که کشاورزان کمترین بهره‌ای از این افزایش قیمت‌ها نبردند.

چرا قیمت خرده‌فروشی قهوه بالا است؟

وقتی در یک کافی شاپ قهوه سفارش می‌دهید قیمت آن نسبت به قیمت قهوه‌ای بسته بندی شده در سوپر مارکت‌ها بیشتر است. این افزایش قیمت ریشه در دلایل مختلفی دارد از مالیات گرفته تا دستمزد کارگر و هزینه های مربوط به اجاره ساختمان.

با اینکه قیمت قهوه در دو ماه گذشته اندکی افزایش یافته اما این افزایش قیمت کماکان کمتر از خواسته کشاورزان است.

اقای ست در همین زمینه به افزایش کف قیمت‌ها اشاره کرد و اینکه هنوز این سطح افزایش قیمت با آنچه بتواند تولیدکنندگان قهوه را راضی کند، فاصله زیادی دارد.

سازمان بین‌المللی قهوه در تلاش است تا به بخش خصوصی نزدیک شده و برای حل این مساله به گفت‌وگوی سازنده با کشاورزان و رسیدن به ایده‌های کارساز دست یابد. البته این یک پروژه بلند مدت است.

مدیر اجرایی سازمان بین‌المللی قهوه در پایان می‌افزاید: «البته چشم انداز تغییر کوتاه مدت در این زمینه دشوار به نظر می‌رسد.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افشای رازهای تازه از فواید قهوه؛ تحقیقات جدید چه می‌گویند؟

روبات قهوه‌چی در ژاپن نوشیدنی گرم به مشتری می‌دهد

یک تور غذامحور و استراحتی به صرف قهوه در قطر