Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شلیک تیر اخطار؛ رویارویی جنگنده‌های چهار کشور برفراز دریای ژاپن

جنگنده ای-۵۰ روسیه
جنگنده ای-۵۰ روسیه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسکو تاکید کرده است که مشکل فنی در یکی از هواپیماهای نظامی که پدافند هوایی کره به سوی آن شلیک کرد سبب تغییر مسیرش شده بود. به گفته یک افسر ارتش روسیه هواپیمای یاد شده به دلیل نقص فنی به منطقه ای نزدیک شد که خارج از مسیر پروازی تعیین شده بود.

آگهی

هواپیماهای جنگی چهار کشور روز سه شنبه، ۲۳ ژوئیه، در یک رویارویی کم سابقه بر فراز جزیره ای کوچک و مورد مناقشه در آب های ساحلی جنوب کره و ژاپن تا مرز درگیری با یکدیگر پیش رفتند.

ستاد کل ارتش کره جنوبی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که نظامیان این کشور بیش از ۳۰۰ تیر اخطار به سوی یک هواپیمای نظامی روسیه از نوع ای-۵۰ شلیک کرده اند تا به این جنگنده برای خروج از حریم هوایی این کشور هشدار دهند، حادثه ای که نخستین مورد از نوع خود میان دو کشور محسوب می شود.

پس از این ماجرا مسکو روایت ارائه شده در این حادثه را به شدت تکذیب و اعلام کرد جت های نظامی کره جنوبی دو بمب افکن روسی را در حالی که بر فراز یک منطقه خنثی و خارج از حریم هوایی این کشور در حال پرواز بودند به گونه ای خطرناک رهگیری کردند.

بیشتر بخوانید:

توکیو نیز در این میان با انتشار بیانیه ایی ادعای کره جنوبی را تایید و خاطرنشان کرد که هواپیمایی از نوع ای-۵۰ بر فراز جزایر دریای ژاپن به پرواز درآمد و جنگنده شکاری های ژاپنی آنرا رهگیری کردند.

پس از آن بود که ادعای کره جنوبی و ژاپن دال بر وجود دو بمب افکن چینی از نوع اچ-۶ در کنار هواپیماهای جنگی روسیه که در این منطقه به پرواز درآمده بودند، ماجرا را پیچیده تر کرد. این رویارویی سه شنبه صبح به وقت محلی بر فراز جزایر مورد مناقشه در دریای ژاپن صورت گرفته است.

توکیو و سئول بر سر مالکیت دو جزیره واقع در این منطقه که کره ای ها آنرا «دوکدو» می نامند و ژاپنی ها نام «تاکشیما» بر آن نهاده اند، با یکدیگر اختلاف دارند. برخی منابع از دلیل اصلی این رویارویی هوایی و علت اصلی حضور جنگنده های روسی و چینی در این منطقه ابراز بی اطلاعی کرده اند اما برخی تحلیل ها حاکی از آن است که ماموریت محول شده به جنگنده های روسیه و چین با هدف به پرواز درآوردن هواپیماهای جنگی کره و ژاپن به منظور جمع آوری اطلاعات نظامی صورت گرفته است.

پیتر لایوت، از خلبانان سابق نیروی دریایی استرالیا و کارشناس موسسه گریفیث اِشیا Griffith Asia معتقد است که این ماموریت سبب شد تا نقشه ای کامل از سیستم ملی پدافند هوایی کره جنوبی در اختیار مقامات نظامی روسیه و چین قرار گیرد.

این درحالیست که ساعاتی پس از وقوع این رویارویی هوایی که نگرانی و واکنش کره جنوبی و ژاپن را برانگیخت، روسیه اعلام کرد که ماجرا چیزی فراتر از یک گشت زنی هوایی مشترک با چین نیست.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که در جریان این گشت مشترک چهار بمب افکن با حمایت جنگنده ها مسیری پروازی را بر فراز دریای ژاپن و دریای شرق چین پیموده اند.

بر اساس اظهارات یک مسئول بلند پایه دفتر ریاست جمهوری در سئول، مسکو همچنین تاکید کرده است که مشکل فنی در یکی از هواپیماهای نظامی که پدافند هوایی کره به سوی آن شلیک کرد سبب تغییر مسیرش شده بود. به گفته یک افسر ارتش روسیه هواپیمای یاد شده به دلیل نقص فنی به منطقه ای نزدیک شد که خارج از مسیر پروازی تعیین شده بود.

ژاپن نیز در این میان به روسیه برای نقض حریم هوایی کشورش به شدت اعتراض و تاکید کرده است که منطقه ای که حادثه در آن روی داده بر فراز جزیره ای بوده که توکیو مالک آن است و بر این اساس اقدام کره جنوبی در شلیک تیر اخطار کاملا غیر قابل پذیرش است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد شدید مسکو از سئول؛ شلیک به بمب افکن‌های روس غیرحرفه‌ای بود

ویدئو؛ رزمایش تاکتیکی و موشکی روسیه در دریای ژاپن

کره شمالی یک موشک بالستیک به سوی دریای ژاپن شلیک کرد