اعتراض شدید پکن به واشنگتن برای تحریم شرکت چینی طرف معامله با ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 اعتراض شدید پکن به واشنگتن برای تحریم شرکت چینی طرف معامله با ایران
کپی رایت  رویترز

تحریم یک شرکت چینی فعال در زمینه انرژی از سوی واشنگتن به دلیل نقض محدودیت های تعیین شده برای معامله نفتی با ایران اعتراض و مخالفت شدید پکن را برانگیخته است.

وزارت امور خارجه چین در واکنش به تحریم شرکت شرکت نفتی ژوهی ژن‌رانگ اعلام کرده است که به شدت به این تصمیم واشنگتن مخالف است. هوا چویینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اعلام این مطلب تاکید کرده است که همکاری کشورش با ایران بر اساس یک رویه عادی و منطبق با قوانین بین المللی است.

این دیپلمات چینی روز سه شنبه در جریان یک کنفرانس خبری تصریح کرد: «ما از ایالات متحده آمریکا می خواهیم که به اصلاح اقدامات پرنقص خود بپردازد و اعمال تحریم های غیر قانونی بر ضد شرکت ها و اشخاص را متوقف کند.»

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه یادآور شد: «آمریکا حقوق مشروع کلیه کشورها را نادیده می گیرد و به صورت موردی اقدام به تحریم و مجازات می کند که این امر مغایر با قوانین بین المللی است.»

پکن پیشتر نیز بارها به تحریم های یکجانبه واشنگن بر ضد تهران مخالفت و اعلام کرده بود بر اساس منافع ملی به مبادله تجاری با ایران ادامه خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

واشنگتن روز دوشنبه اعلام کرد که شرکت چینی ژوهی ژن‌رانگ را به دلیل نادیده گرفتن تحریم های نفتی بر ضد تهران مجازات کرده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با تایید این مطلب اعلام کرده بود که کشورش نسبت به تحریم نفتی ایران بسیار سخت گیر است و با هرگونه تخلفی در این زمینه به شدت برخورد خواهد کرد.

شرکت نفتی ژوهی ژن‌رانگ چین در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز به دلیل نقض تحریم نفتی ایران مشمول مجازات‌های ایالات متحده شده بود.