ترامپ: پهپاد ایرانی را که در تنگه هرمز به ناو ما نزدیک شده بود نابود کردیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترامپ: پهپاد ایرانی را که در تنگه هرمز به ناو ما نزدیک شده بود نابود کردیم

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد ناو هواپیمابر «یواس‌اس باکسر» روز پنجشنبه یک پهپاد ایرانی را که در تنگهٔ هرمز، تا فاصله هزار یاردی (۹۱۴ متری) به این ناو آمریکایی نزدیک شده را نابود کرده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین گفت: «این یکی از آخرین اعمال خصمانه و تحریک‌کنندهٔ ایران علیه کشتی‌هایی است که در آبهای بین‌المللی فعالیت می‌کنند.» وی افزود: «ایالات متحده حق دفاع از کارکنان، تسهیلات و منافع خود را محفوظ می‌داند.»

این در حالی است که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که در حال حاضر در نیویورک به سر می‌برد در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که اطلاعی درباره هدف قرار گرفتن پهپاد ایرانی ندارد و امروز گزارشی درباره از دست دادن پهپاد دریافت نکرده است. 

از سوی دیگر پنتاگون اعلام کرد ناو یواس‌اس باکسر، نزدیک به ساعت ۱۰ صبح پنجشنبه، پس از آنکه یک پهپاد در تنگهٔ هرمز «وارد محدودهٔ تهدیدکننده» این کشتی شده، اقدام به دفاع کرده است.

جاناتان هافمن،‌ سخنگوی پنتاگون اعلام کرد: «یک سامانهٔ پروازی دارای بال ثابت به باکسر نزدیک شده و تا محدودهٔ تهدیدکننده‌ای جلو رفته است.» وی افزود که این کشتی که در حال عبور از تنگه هرمز بوده سپس «برای محافظت از خود و خدمه‌اش علیه این سامانهٔ پروازی اقدام به دفاع کرده است.»

سخنگوی پنتاگون نگفت این پهپاد چه کسی تعلق داشته است.

رئیس جمهوری آمریکا از دیگر کشورها خواست ایران را محکوم کرده و همچنین خود محافظت از کشتی‌هایشان را برعهده بگیرند.