Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نجفی در دادگاه: میترا استاد را «پرستو» و «مهدورالدم» نمی‌دانستم

محمدعلی نجفی
محمدعلی نجفی Copyright Fars/Hamid Tavakoli
Copyright Fars/Hamid Tavakoli
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز چهارشنبه ۲۶ تیر دومین جلسه دادگاه محمد علی نجفی شهردار سابق تهران به اتهام قتل همسرش میترا استاد در تهران برگزار شد.

آگهی

روز چهارشنبه ۲۵ تیر دومین جلسه دادگاه محمد علی نجفی شهردار سابق تهران به اتهام قتل همسر دومش میترا استاد برگزار شد.

آقای نجفی که در دادگاه کیفری یک تهران حضور یافته بود، با حضور در جایگاه متهم اطلاق عنوان «مهدورالدم» به مقتول را در دفاعیات خود رد کرد و گفت: «بازپرس پرونده می‌خواست آن را در دهان من بگذارد و می‌گفت که قبول داشتی که مهدورالدم است که این عنوان اصلا آن زمان مطرح نبود و بعدا مطرح شد. وکیل گفت که من عنوان مهدورالدم را در دفاعیاتم به کار بردم اما من بکار نبردم و حتی اگر به آن معتقد هم باشم بنا نیست خودم او را به قتل برسانم.»

محمد شهریاری، نماینده دادستانی، در جلسه پیشین دادگاه بخشی از دستنوشته آقای نجفی پس از قتل را قرائت کرده بود که وی در آن از میترا استاد با عنوان «مهدورالدم» یاد کرده وگفته بود با این وسیله خواسته است کار را «یکسره» کند. مهدورالدم در شرع به معنای مباح بودن خون فرد است و مطابق ماده ۵۰۲ قانون مجازات اسلامی اگر ثابت شود مقتول مهدورالدم بوده است، قاتل از قصاص معاف می‌شود.

ایسنا/ مونا هوبوفکر
در دادگاه محمدعلی نجفی تصاویری از او در آسانسور به هنگام خروج از ساختمان محل قتل نمایش داده شدایسنا/ مونا هوبوفکر

شهردار سابق تهران همچنین اطلاق لفظ «پرستو» به میترا استاد را نادرست خواند و اضافه کرد: «گفته شده که من گفته‌ام ایشان پرستو است اما من لفظ پرستو را به کار نبردم. این را بعضی در فضای مجازی نوشته‌اند که باید از خودشان بپرسید با چه انگیزه‌ای نوشته‌اید.»

در ادبیات سیاسی ایران «پرستو» به زنانی اطلاق می‌شود که توسط دستگاه‌های امنیتی و با هدف تحت فشار گذاشتن سیاستمداران بر سر راه آنان قرار داده می‌شوند. آقای نجفی پیشتر ادعا کرده بود که صحبت‌های وی شنود می‌شده و در اختیار همسر دومش قرار می‌گرفته است. دختر آقای نجفی این نهادها را «وزارت اطلاعات» و «سپاه» معرفی کرده بود.

آقای نجفی در این جلسه دادگاه به دفعات اتهام قتل عمد را رد کرد.

وی با شرح مشاجرات خانوادگی ماه های اخیر زندگی مشترک با همسر دومش، درباره صحنه قتل گفت: « گفتم میترا تا کی می‌خواهی این بحث را تمام کنی؟ کارمان دارد به جاهای باریک می‌کشد. ایشان هول شد و دیگر نتوانستیم حتی حرف یا بحثی کنیم. گفت علی غلط کردم به خدا حلش می‌کنم، اما به من فشار که آمد گلوله شلیک شد و بالش افتاد. یادم است دو تا سه بار گفتم دستم را ول کن و آن گلوله‌ها غیرارادی زده شد.»

آقای نجفی با بیان اینکه پس از قتل میترا استاد «قصد کردم خودم را با آن اسلحه تنبیه کنم و بکشم»، افزود: «بعد از چند دقیقه از وان خارج شدم و در اتاق قدم زدم و به بالکن رفتم و فکر کردم که آیا خودم را از آنجا پرت کنم یا نه.» وی در ادامه گفت که با منصرف شدن از این تصمیم، به قم رفته و بعد از آن خود را تسلیم مقامات انتظامی کرده است.

عکس از ایلنا/ کیانوش محبیان
دادگاه آقای نجفی در ساختمان دادگاه کیفری شماره یک تهران برگزار می شد.عکس از ایلنا/ کیانوش محبیان

در این جلسه پس از شهادت فرزند مقتول، گودرزی وکیل مدافع متهم با اشاره به نواقص در پرونده و انتقاد از ارسال سریع پرونده به دادگاه گفت: «مردم ما بیخود و بی‌جهت کسی را دوست ندارند، اگر امروز متهم است و قانون حکم می‌کند، محاکمه شود ولی نباید آن روزهایی که تلاش کرده فراموش شود. باید از یادگاری‌های نیکش به نیکویی یاد کنیم.»

محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران متهم است که روز سه‌شنبه ۷ خرداد ۹۸ با شلیک گلوله به همسر دوم خود، میترا استاد، وی را به قتل رسانده است.

آقای نجفی از مدیران دولتی باسابقه جمهوری اسلامی به شمار می رود. وی در دولت‌های میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی وزیر آموزش و پرورش بود و در دولت‌های محمد خاتمی و حسن روحانی نیز مناصبی دولتی نظیر رئیس سازمان برنامه و بودجه و سرپرستی وزارت علوم را بر عهده داشت.

شهرداری تهران، آخرین سمت رسمی این سیاستمدار اصلاح‌طلب است. او در اواخر فروردین ۹۷ از سمت شهردار تهران استعفا داد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قتل میترا استاد؛ نجفی چندین میلیارد تومان پرداخته است تا رضایت بگیرد

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد

واکنش‌ها به حکم اعدام توماج صالحی؛ اسماعیلیون: به خیابان‌ها برمی‌گردیم