Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دلار در آستانه تک‌نرخی شدن؛ بازار آزاد و رسمی به هم رسیدند

دلار در آستانه تک‌نرخی شدن؛ بازار آزاد و رسمی به هم رسیدند
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با ادامه کاهش نرخ‌ها در بازار آزاد تهران، نرخ فروش دلار آمریکا طی معاملات روز سه‌شنبه با عقب نشینی از مرز ۱۲ هزار تومان به آستانه نرخ‌های رسمی سِنا و نیما رسید.

آگهی

با ادامه کاهش نرخ‌ها در بازار آزاد تهران، نرخ فروش دلار آمریکا طی معاملات روز سه‌شنبه با عقب‌نشینی از مرز ۱۲ هزارتومان به آستانه نرخ‌های رسمی سِنا و نیما رسید.

در حالی که نرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران در دو روز کاری هفته جاری بیش از ۶۰۰ تومان کاهش یافته بود و در پایان داد و ستدهای روز دوشنبه به ۱۲ هزار و ۲۵۰ تومان رسیده بود، با آغاز خرید و فروش‌های روز سه‌شنبه ۴۵۰ تومان دیگر ارزان شد و به ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. البته این نرخ با نزدیک شدن به دقایق پایانی معاملات روز سه‌شنبه تا نزدیکی ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش یافت. 

بدین ترتیب نرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران به پایین‌ترین سطح از ۱۵ بهمن ماه گذشته تاکنون رسید.

بیشتر بخوانید:بهمن در بازار ارز؛ نرخ دلار چرا کاهش می‌یابد؟

همزمان نرخ فروش دلار در سامانه رسمی نظارت ارز (سنا) به ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان کاهش یافت. این نرخ روز دوشنبه نیز تا ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان پایین آمد تا طی معاملات دو روز گذشته نرخ بازار آزاد ساعاتی بالاتر از نرخ رسمی سنا باشد.

همچنین در حالی که متوسط نرخ خرید در سامانه معاملات رسمی عمده که به نیما شهرت دارد، طی ماه گذشته حدود ۱۱ هزار و ۴۰۰ بوده، این نرخ طی معاملات روز دوشنبه تا بیش از ۱۱ هزار و ۷۴۰ تومان پیش رفت.

بدین ترتیب بازار ارز ایران در آستانه تلاقی نرخ‌های سه‌گانه آزاد، سنا و نیما قرار دارد که به باور برخی فعالان بازار ارز پیش‌‌زمینه راه‌اندازی بازار متشکل ارز از سوی بانک مرکزی ایران است.

بازار متشکل ارز در پی برقراری ساز و کاری شبیه معاملات بورس‌های کالایی است. در این بازار، نرخ معاملات ارز که بر پایه مبادلات عمده ارز تعیین می‌شود، اصطلاحا «کشف نرخ» گفته می‌شود. بانک مرکزی ایران امیدوار است تا با راه‌اندازی بازار متشکل ارز، تعیین نرخ دلار از بازاردوبی به تهران منتقل شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت روحانی بدون صادرات نفت چه زمانی به پایان راه می‌رسد؟

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت

قیمت ارز در بازار ایران رکورد تازه‌ای زد؛ دلار به بالای ۶۳ و یورو به مرز ۶۸ هزار تومان رسید