ق‍برس؛ پیشنهاد بخش ترک‌نشین به دولت برای همکاری در استخراج گاز

ق‍برس؛ پیشنهاد بخش ترک‌نشین به دولت برای همکاری در استخراج گاز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا به ترکیه هشدار داده است که کمک‌های مالی‌اش را به آنکارا کاهش خواهد داد، چرا که این اتحادیه حفاری‌های ترکیه برای یافتن گاز و نفت در شرق مدیترانه و در نزدیکی قبرس را «غیرقانونی» می داند.

آگهی

وزارت خارجه ترکیه روز شنبه اعلام کرد که مصطفی آکینجی رهبر بخش ترک‌نیشین قبرس به دولت بخش یونانی‌نشین قبرس پیشنهاد کرده است که دو طرف برای جستجوی گاز طبیعی در جزیره قبرس با یکدیگر همکاری کنند.

وزارت خارجه ترکیه می گوید این پیشنهاد به واسطه سازمان ملل متحد به دولت بخش یونانی نشین قبرس ارائه شده است.

این پیشنهاد در حالی مطرح می شود که اتحادیه اروپا به ترکیه هشدار داده است که کمک‌های مالی‌اش را به آنکارا کاهش خواهد داد، چرا که این اتحادیه حفاری‌های ترکیه برای یافتن گاز و نفت در شرق مدیترانه و در نزدیکی قبرس را «غیرقانونی» می داند.

دو کشتی فاتح و یاووز ترکیه در هفته‌های گذشته در شرق مدیترانه و در سرزمین «جمهوری قبرس شمالی» مشغول به اکتشاف و حفاری نفت و گاز هستند.

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از مقامات ترکیه خواسته است بدلیل تاثیران منفی این حفاری در ماجرای قبرس، عملیات اکتشاف نفت و گاز را در این منطقه متوقف کنند.

جزیره قبرس که در دریای مدیترانه واقع شده است از سال ۱۹۷۴ و با دخالت ارتش ترکیه به دو بخش شمالی ترک‌نشین و بخش جنونی یونانی‌نشین تقسیم شده است.

دولت بخش جنوبی یونانی‌نشین از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است اما بخش شمالی تنها از سوی ترکیه به رسمیت شناخته می شود. سالهاست که مذاکرات برای حل اختلاف بین این دو بخش قبرس ادامه دارد اما تاکنون نتیجه‌ای در پی نداشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش تند اتحادیه اروپا به ادامه حفاری‌های نفتی ترکیه در مدیترانه

دور جدید مناقشه میان قبرس و ترکیه بر سر حق حفاری نفت و گاز

اردوغان: تمام مشکلات ترکیه و قبرس را می‌توان صلح‌آمیز حل کرد