واکنش تند اتحادیه اروپا به ادامه حفاری‌های نفتی ترکیه در مدیترانه

واکنش تند اتحادیه اروپا به ادامه حفاری‌های نفتی ترکیه در مدیترانه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ادامه حفاری و اکتشاف ترکیه در آب های قبرس شمالی با واکنش اتحادیه اروپا مواجه شده است.

آگهی

با ادامه حفاری‌های ترکیه در آب های مرزی با قبرس و در بخش شمالی این کشور، اتحادیه اروپا به آنکارا هشدار داد.

دولت قبرس، شرقی ترین عضو اتحادیه اروپا، هم اعلام کرد از همه امکانات حقوقی و دیپلماتیک در برابر «نفوذ ترکیه» بهره می برد و از آب های نزدیک به این کشور دفاع می کند.

رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی، از مقامات ترکیه خواست بدلیل تاثیرات منفی این حفاری ها عملیات اکتشاف نفت و گار را متوقف کنند.

دو کشتی فاتح و یاووز ترکیه در هفته های گذشته در شرق مدیترانه و در سرزمین «جمهوری قبرس شمالی» مشغول به اکتشاف و حفاری نفت و گاز هستند.

اتحادیه اروپا ماه گذشته میلادی نیز در همین رابطه به ترکیه هشدار داده بود و اعلام کرد که با ادامه وضع موجود تحریم هایی علیه این کشور در نظر خواهدگرفت.

دولت قبرس می گوید علیه تمام شرکت هایی که با همکاری ترکیه دست به اکتشاف گاز و نفت در این آب ها بزنند به دادگاه های بین المللی شکایت خواهد کرد.

تنش ها علیه ترکیه در حالی است که مقامات این کشور مدعی شده اند که منطقه مورد اکتشاف و حفاری در منطقه‌ ای موسوم به «منطقه انحصاری اقتصادی» صورت می‌گیرد که تحت حاکمیت جمهوری قبرس شمالی که ترک نشین هم است، می باشد.

فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در گفتگو با خبرنگاران هفته گذشته گفت که اکتشاف و حفاری‌های در شبه جزیره کارباس در شرق مدیترانه در حال انجام است و مجوزهای لازم در این زمینه از سوی مقامات جمهوری قبرس شمالی صادرشده است.

اکتشاف و حفاری نفت و گاز در مدیترانه یکی از موضوعات تنش زا بین قبرس و ترکیه و فراتر از آن میان اتحادیه اروپا و دولت رجب طیب اردوغان در سال های اخیر بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ق‍برس؛ پیشنهاد بخش ترک‌نشین به دولت برای همکاری در استخراج گاز

اردوغان: تمام مشکلات ترکیه و قبرس را می‌توان صلح‌آمیز حل کرد

واکنش اروپا به طرح احتمالی ترکیه؛ تشکیل جمهوری خودمختار در شمال قبرس