سیپراس شکست حزبش در انتخابات پارلمانی یونان را پذیرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سیپراس شکست حزبش در انتخابات پارلمانی یونان را پذیرفت
کپی رایت  عکس از رویترز

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان شکست حزبش در انتخابات پارلمانی این کشور را پذیرفت.

بنا به نتیجه اولیه اعلام شده از سوی وزارت کشور یونان حزب «دموکراسی نو» موفق به کسب ۳۹.۸ درصد آراء شده است. این در حالی است که حزب حاکم سیریزا تنها ۳۱.۵ درصد آراء را به دست آورده است.

بنا به گزارشها الکسیس سیپراس در تماس تلفنی با کیریاکوس میتسوتاکیس، رهبر حزب «دموکراسی نو» پیروزی او در انتخابات را تبریک گفت. رهبر حزب سیریزا ابراز امیدواری کرد که دولت آینده حقوق کارگران یونان را محترم بشمارد.

عکس از رویترز
الکسیس سیپراسعکس از رویترز

قرار است کیریاکوس میتسوتاکیس، ۵۱ ساله روز دوشنبه قدرت را از الکسیس سیپراس تحویل بگیرد و رسما به عنوان نخست وزیر جدید یونان سوگند یاد کند.

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی یونان نشان می دهد که حزب «دموکراسی نو» موفق به کسب ۱۶۷ کرسی از ۳۰۰ کرسی پارلمان آینده شده است. این در حالی است که حزب حاکم سیریزا تنها ۸۲ کرسی به دست آورده است.

پیش از این نتیجه نظرسنجی های انجام شده در پای صندوق های رای یونان نشان می داد که محافظه کاران موفق به شکست حزب سیریزا به رهبری الکسیس سیپراس، نخست وزیر این کشور شده اند.

انتخابات روز یکشنبه اولین رای گیری پس از خروج یونان از بحران بدهی ها در سال ۲۰۱۸ است. به گفته تحلیلگران رای دهندگان به دلیل اجرای سیاست های ریاضتی اتحادیه اروپا و وعده های اجرا نشده از دولت الکسیس سیپراس روی گردان شده اند.

کیریاکوس میتسوتاکیس وعده داده است که تا با احیای اقتصاد یونان به این کشور کمک خواهد کرد تا بحران اقتصادی سالهای اخیر را پشت سر بگذارد.