هر آنچه از انتخابات پیش رو در یونان باید دانست

هر آنچه از انتخابات پیش رو در یونان باید دانست
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان سیاسی بر این باور هستند که دلیل اصلی شکست سیریزا در انتخابات ماه مه عدم حمایت طبقه متوسط یونان از این حزب بود. طبقه متوسطی که در ده سال گذشته و در یکی از سیاه ترین دوران های اقتصادی یونان مدرن تمامی امتیازاتش را از دست داد.

آگهی

رای دهندگان یونانی برای ششمین بار در ده سال گذشته روز یکشنبه (هفتم ژوئیه) برای تعیین دولت جدید این کشور به پای صندوق های رای می روند.

انتخابات روز یکشنبه اولین رای گیری پس از خروج یونان از بحران بدهی ها در سال ۲۰۱۸ خواهد بود.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان در روز در ۲۶ مه پس از شکست بزرگ حزب متبوع خود، سیریزا در انتخابات پارلمان اروپا، دستور برگزاری انتخابات پیش از موعد را صادر کرد. سیریزا در انتخابات پارلمان اروپا ۱۰ درصد کمتر از حزب محافظه کار دموکراسی نو رای کسب کرد. حزب رقیب سیریزا همچنین توانست در انتخابات محلی نیز کرسی های بیشتری را نسبت به حزب حاکم از آن خود کند.

قدرت گرفتن حزب چپ گرای سیریزا و الکسیس سیپراس از سال ۲۰۱۲ آغاز شد و در سال ۲۰۱۵ به اوج رسید.

سیریزا در ژانویه سال ۲۰۱۵ بیشترین درصد آراء را به خود اختصاص داد و نهایتا در ائتلاف با حزب راست افراطی «یونان مستقل» کابینه دولت به رهبری الکسیس سیپراس تشکیل شد.

وجه اشتراک دو حزب ائتلافی مخالفت با سیاست های ریاضتی بود. هر دو حزب مخالف سیاست های ریاضتی تحمیلی از سوی بانک مرکزی اروپا و کمیسیون اروپا بودند.

الکسیس سیپراس تحت فشار اروپا و مخالفان دولت پس از شش ماه نهایتا در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۶ یک همه پرسی برگزار کرد.

در این همه پرسی شهروندان یونان مخالفت خود را با سیاست های ریاضتی اتحادیه اروپا برای سومین دور اعطای وام های یونان اعلام کردند و به این ترتیب مشروعیتی دوباره به دولت الکسیس سیپراس بخشیدند.

اما الکسیس سیپراس در نهایت مجبور شد تا طرح های ریاضتی اتحادیه اروپا را به اجرا بگذارد. اجرای این سیاست ها باعث شد تا یونان در ماه ژوئن سال گذشته میلادی بطور کامل از بحران ورشکستگی بیرون بیاید.

چرا سیریزا در انتخابات پارلمان اروپا شکست خورد؟

کارشناسان سیاسی بر این باور هستند که دلیل اصلی شکست سیریزا در انتخابات ماه مه عدم حمایت طبقه متوسط یونان از این حزب بود. طبقه متوسطی که در ده سال گذشته و در یکی از سیاه ترین دوران های اقتصادی یونان مدرن تمامی امتیازاتش را از دست داد.

مالیات های سنگین، حقوق های پایین و مشاغل موقت، طبقه متوسط یونان را رو به نابودی برد.

بنا به اعلام سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در حال حاضر از هر ۱۰ خانواده طبقه متوسط یونانی ۹ خانوار با مشکل پرداخت مالیات و هزینه های ماهانه مواجه هستند.

همزمان طبقه کارگر یونان نیز که در سال ۲۰۱۲ حامی اصلی سیریزا در انتخابات بود به دلیل مشکلات اقتصادی دست از حمایت از این حزب کشید. هرچند الکسیس سیپراس سعی کرد با اجرای طرح هایی از جمله افزایش حقوق بیکاری و رساندن آن به ماهانه ۶۵۰ یورو حمایت این طبقه اجتماعی را به دست آورد اما نتیجه انتخابات اخیر نشان داد که این تلاش ها موفق نبوده است.

دو حزب اصلی در انتخابات پیش رو چه موضعی دارند؟

- دموکرسی نو

کیریاکو میتسوتاکیس، رهبر حزب دموکراسی نو با وعده کاهش مالیات و افزایش امنیت برای سرمایه گذاری های خارجی توانست رای زیادی در انتخابات اخیر پارلمان اروپا به دست آورد. در همین راستا به نظر می رسد در انتخابات پیش رو نیز حزب دموکراسی نو کماکان با همین مواضع سیاسی بتواند از امتیاز مشارکت پایین یونانی ها و ضعف سیریزا بهره مند شود.

-سیریزا

در سوی دیگر حزب سیریزا قرار دارد که با وعده های جدید در عرصه رقابت انتخاباتی حاضر شده است. نظریه پردازان این حزب بر این باور هستند که اکنون یک سال پس از خروج یونان از بحران اقتصادی وقت آن رسیده تا این حزب برنامه های عدالت محور خود را سرانجام به اجرا بگذارد.

به این ترتیب رهبران این حزب امیدوار هستند دوباره بتوانند کارگران و طبقه متوسط را به نفع خود به پای صندوق های رای بکشانند.

نظرسنجی ها

طبق آخرین نظرسنجی ها، حزب دموکراسی نو با ۹ تا ۱۲ درصد آرای بیشتر می تواند در انتخابات پیروز شود. پیش بینی می شود که این حزب بتواند ۱۵۱ کرسی مورد نیاز را در اختیار بگیرد.

بنا به نظرسنجی ها بین پنج تا هفت حزب موفق خواهند شد تا حد نصاب لازم برای ورود به پارلمان آینده را به دست آورند. نظرسنجی ها نشان می دهند که سوسیال دموکرات ها پس از احزاب دموکراسی نو و سیریزا در جایگاه سوم قرار خواهند گرفت. جایگاه چهارم تا هفتم به ترتیب کمونیست ها، ناسیونالیست های افراطی و حزب راست افراطی «پگاه زرین» (طلوع طلایی) تعلق می گیرد.

آگهی

در این میان حزب تازه تاسیس یانیس واروفاکیس، دموکراسی در جنبش اروپا تا ۲۰۲۵، احتمالا موفق به کسب حدنصاب لازم (سه درصد آراء) برای ورود به پارلمان نخواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات بازنشستگان یونانی علیه طرح دولت سیپراس

انتخابات پارلمانی یونان؛ نخست‌وزیر راست‌گرا: ثبات اقتصادی آتن را بر باد ندهیم

جناح راست افراطی یونان باز می‌گردد؟