Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اورزولا فن در لاین کیست؟ با نخستین زنی که به ریاست کمیسیون اروپا رسید آشنا شوید

اورزولا فن در لاین کیست؟ با نخستین زنی که به ریاست کمیسیون اروپا رسید آشنا شوید
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این اولین بار نیست که فن در لاین، لقب نخستین زن را به خود اختصاص می‌دهد. چرا که او در سال ۲۰۱۳ وقتی از سوی آنگلا مرکل به عنوان وزیر دفاع دولت فدرال آلمان معرفی شد هم نخستین زنی بود که بر چنین صندلی در تاریخ آلمان تکیه زده بود.

آگهی

اورزولا فن در لاین، وزیر دفاع مستعفی آلمان با رای پارلمان اروپا به ریاست کمیسیون اروپا رسید تا نام خود را به‌عنوان نخستین زنی که به ریاست این نهاد اروپایی می‌رسد ثبت کند. خانم فن در لاین که به رای ۳۷۴ عضو پارلمان اروپا نیاز داشت با کسب۳۸۳ نفر به ریاست کمیسیون اروپا انتخاب شد. 

این خانم ۶۰ ساله وزیر دفاع آلمان بوده و روابط بسیار نزدیکی با آنگلا مرکل دارد. احتمالا دیگر مولفه مهمی که در تعیین فن در لاین نقش داشته، مناسبات گرم او با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه است.

اما این نخستین باری نیست که فن در لاین، لقب نخستین زن را به خود اختصاص می‌دهد. چرا که او در سال ۲۰۱۳ وقتی از سوی آنگلا مرکل به عنوان وزیر دفاع دولت فدرال آلمان معرفی شد هم نخستین زنی بود که بر چنین صندلی در تاریخ آلمان تکیه زده بود.

خانم فن در لاین که در اکتبر ۱۹۵۸ در بروکسل بلژیک دیده به جهان گشود سالهاست که با مرکل همکاری می‌کند. او ابتدا در سال ۲۰۰۵ از سوی مرکل به عنوان وزیر امور خانواده، سالمندان، زنان و جوانان انتخاب شد و چهار سال هم در این سمت باقی ماند. سپس در سال ۲۰۰۹ به عنوان وزیر امور کار و امور اجتماعی به فعالیت خود در کابینه مرکل ادامه داد و تا سال ۲۰۱۳ هم در همین وزارتخانه حضور داشت. بالاخره در سال ۲۰۱۳ با معرفی مرکل، او به نخستین زنی تبدیل شد که مسئولیت وزارت دفاع در آلمان را بر عهده گرفت.

بیشتر بخوانید:

به دلیل این سابقه همکاری و عقاید نزدیکش به صدر اعظم کنونی آلمان، بسیاری گمان می‌کردند که خانم فن در لاین، روزی جانشین مرکل خواهد شد.

فن در لاین خود تحصیل‌کرده رشته پزشکی است و همسرش آقای هایکو فن در لاین هم در همین زمینه فعالیت می‌کند و ضمن تدریس در دانشگاه، مدیر عامل یک شرکت تجاری توسعه در حوزه مهندسی پزشکی نیز هست.

با این وجود خانم فن در لاین از خانواده‌ای غیر سیاسی نیامده است چرا که پدر او ارنست آلبرشت یکی از مدیران پیشین کمیسیون اروپا بود.

اورزولا فن در لاین در ۱۳ سالگی همراه خانواده‌اش از بروکسل به آلمان نقل مکان کرد و بعدها برای تحصیل در اقتصاد به مدرسه اقتصاد لندن رفت و در ادامه ترجیح داد تغییر رشته دهد و در هانوفر آلمان پزشکی خواند و تا تخصص در زمینه زنان هم پیش رفت.

جانشین ژان کلود یونکر، هفت فرزند هم دارد. او عضو حزب محافظه‌کار دموکرات مسیحی است، حزبی که تا مدتی قبل آنگلا مرکل رهبری آن را بر عهده داشت.

فن در لاین در سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ عهده‌دار چندین موقعیت سیاسی محلی در منطقه هانوفر شد و در ادامه و پس از طی کردن مراحل پذیرش مسئولیت در سمت‌های محلی و استانی، به عضوی از کابینه آنگلا مرکل در مقام وزیر امور خانواده، زنان، جوانان و سالمندان تبدیل شد.

در زمان حضورش در وزارت دفاع، او متهم شده بود که قراردادهای شخصی مشکوکی را با دو شرکت مشاوره‌ای به امضا رسانده است. وی بعدها پذیرفت که خطاهایی در امضای برخی قراردادها صورت گرفته است و تلاش خواهد شد تا از تکرار چنین اقداماتی جلوگیری شود.

خانم فن در لاین همچنین در سال ۲۰۱۵ به سرقت ادبی در پایان‌نامه دکترای خود متهم شد. اما در ادامه و با انجام تحقیقات او از این اتهام مبری شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس کمیسیون اروپا مورد عمل جراحی قرار می‌گیرد

اعضای پارلمان اروپا به روند انتخاب مقامات اتحادیه اعتراض کردند

فن در لاین در آستانه انتخابات: در ریاست کمیسیون اروپا ابقا شوم کمیسر جدید دفاعی تعیین می‌کنم