Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار روحانی: از ۱۶ تیر غنی‌سازی ۳.۶۷ درصد را هر قدر که بخواهیم بالا می‌بریم

حسن روحانی در نشست هیئت دولت
حسن روحانی در نشست هیئت دولت Copyright ایرنا
Copyright ایرنا
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«اگر به تعهدات خود عمل نکنید، از ۱۶ تیر راکتور اراک را به شرایط سابق برمی‌گردانیم. همان شرایطی که شما می‌گفتید خطرناک است و می‌تواند پلوتونیوم تولید کند.»

آگهی

رئیس جمهوری ایران می‌گوید این کشور از تاریخ ۱۶ تیر به بعد سطح ذخیره اورانیوم غنی‌سازی شده به میزان ۳.۶۷ درصد را بالا می‌برد.

حسن روحانی روز چهارشنبه ۱۲ تیر در جلسه هیئت دولت طی سخنانی خطاب به آمریکایی‌ها گفت: «در این منطقه یک سال است که آتش و آتش‌بازی را آغاز کردید، شما که می‌گویید بازی با آتش خطرناک است چرا آتش را روشن کردید؟ خاموش کردن آن دست شماست».

اشاره روحانی به سخنان چند روز پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاست که در واکنش به افزایش غنی‌سازی اورانیوم در ایران از این کشور خواسته بود «با آتش بازی نکند».

آقای روحانی خطاب به مقام‌های آمریمایی ادامه داد: «به تعهدات خود و مصوبات شورای امنیت سازمان ملل برگردید. البته اگر بازنگردید ما همان طور که اعلام کردیم و در نامه هم برای شما نوشتیم رأس ۶۰ روز اقدامات بعدی را انجام می‌دهیم.»

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با ارسال نامه برای سران ۵ کشور اروپایی و انتشار بیانیه رسمی اعلام کرده که برای حفظ برجام تعهدات خود را کاهش می‌دهد، گفت: «اقدام ایران در کاهش تعهدات برای ضربه زدن به برجام نیست، بلکه در راستای حفظ برجام است، چرا که معتقدیم اگر اقدامی انجام ندهیم، برجام از بین خواهد رفت. به خاطر آنکه طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل نکردند و به این ترتیب برجام از بین نرود، متقابلاً تعهدات خود را کاهش می‌دهیم تا این ساختمان بتواند متعادل بوده و حفظ شود.»

روحانی با بیان اینکه اگر امروز در غنی‌سازی از مرز ۳۰۰ کیلو عبور کرده‌ایم و ادامه خواهیم داد، تنها برای حفظ برجام است، خاطرنشان کرد: «همان طور که اعلام کرده‌ایم، اگر طرف‌های مقابل به تعهدات خود بازگردند، بازگشت ایران به شرایط توافق به سرعت انجام خواهد شد و اگر تولید بالایی هم انجام دهیم در مدت کوتاهی آن را به کشوری دیگر مانند روسیه فروخته و در قبال آن کیک زرد دریافت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ایران اعلام کرده در تولید آب سنگین به ۱۳۰ تن تعهدی ندارد و ممکن است افزایش داشته باشد، اظهار داشت: اگر شرایط توافق حاصل شود بازگشت به زیر ۱۳۰ تن هم خیلی سریع می‌تواند انجام شود.

روحانی با اشاره به اینکه تمام اقداماتی که ایران به واسطه عدم پایبندی طرف‌های مقابل به تعهدات برجام، انجام می‌دهد به سرعت قابل بازگشت است، گفت: «ایران هرگز قصد لجبازی با دیگران و برهم زدن توافق را ندارد، کما اینکه طرف‌های مقابل به هیچ عنوان نمی‌توانند به اقدامات ایران ایرادی بگیرند، چرا که ایران در پاسخ به درخواست‌های مکرر سران اروپا چندین بار مهلت‌های مقرر را تمدید کرده است.»

«اینستکس توخالی به درد ما نمی‌خورد»

رئیس جمهوری ایران موضوع اینستکس را یک «اقدام نمایشی» خواند و گفت: «این موضوع در صورتی می‌تواند تا حدی قابل قبول باشد که پولی درکار باشد.»

وی خطاب به کشورهای اروپایی که این سازوکار تجاری را به ایران پیشنهاد کرده‌اند، خاطرنشان کرد: «شما سازوکاری بدون پول دارید؛ این چه خاصیتی دارد؟ مثل این که بانکی است اما پولی در آن نیست و فقط اسمش بانک است. حالا این را که اسمش را هم شما بانک نگذاشتید و گفتید که یک صندوق است. همین را هم اگر پول نفت را در آن بگذارید و نفت ما را بخرید و فعال شود، هرچند باز هم آنچه تاکنون اقدام کردید ایراد دارد ولی می‌شود از آن صرف نظر کرد.»

روحانی تصریح کرد: «اینستکس توخالی به درد ما نمی‌خورد. اینستکس الان به قول علما اجوف است و تو خالی است و چیزی در آن نیست.»

«۱۶ تیرماه سطح غنی سازی ۳.۶۷ درصد نخواهد بود»

رئیس جمهوری ایران با اشاره به این که اگر اقدام عملی از سوی طرف‌های مقابل انجام نشود، ایران از ۱۶ تیر اقدامات بعدی را انجام خواهد داد، گفت: «در ۱۶ تیرماه سطح غنی‌سازی ایران دیگر ۳.۶۷ نخواهد بود و این تعهد را کنار گذاشته و به هر مقداری که ضرورت و نیاز ما باشد، ارتقاء خواهیم داد.»

روحانی افزود: «از ۱۶ تیر اگر طرف‌های مقابل به تمامی تعهدات خود طبق زمان‌بندی عمل نکنند، رآکتور اراک به شرایط سابق یعنی شرایطی که آنها ادعا می‌کردند خطرناک بوده و می‌تواند پلوتونیوم تولید کند، بازخواهد گشت؛ مگر اینکه در مورد رآکتور اراک آنها به تمامی تعهدات خود عمل کنند.»

وی در توضیح اقدام ایران افزود: «نمی‌توانستیم در برابر بی‌عملی طرف مقابل ساکت بمانیم و به همین دلیل این اقدامات را به انجام رسانده‌ایم، اما طرف‌های مقابل باید بدانند که هر ساعتی که به برجام بازگردند، ما هم بازخواهیم گشت؛ ما هنوز در برجام هستیم و تمام اقداماتی که انجام می‌دهیم نیز در راستای حفظ برجام است.»

«نه به اینستکس دل بسته‌ایم، نه راهش را بسته‌ایم»

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز امروز چهارشنبه ۱۲ تیر در توئیتی در مورد اینستکس نوشت: «کسی در دولت به اینستکس اروپا امید نبسته اما راهش را هم نبستیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: «نه تنها آن را کافی نمی‌دانیم بلکه این ساز وکار را مقدمه اجرای تعهدات یازده‌گانه اروپایی‌ها می‌دانیم که تاکنون به آنها عمل نکرده‌اند.»

موسوی خاطرنشان کرد: «هنوز در برجام هستیم و فعلاً حقوق و مطالبات‌مان را از طریق همین توافق دنبال می‌کنیم.»

ایران با آن که ماندن در برجام را تأیید می‌کند، اما هشدار داده است که تعهدات برجامی خود را به تدریج کاهش خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا خواستار جلسه اضطراری شورای حکام شد؛ ایران واکنش نشان داد

ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ ٪ ایران از حد مجاز در برجام عبور کرد

ایران ادعای طرح‌ریزی برای ترور ترامپ را رد کرد؛ باقری: ترور سلیمانی را از راه قضایی پیگیری می‌کنیم