Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ ٪ ایران از حد مجاز در برجام عبور کرد

ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ ٪ ایران از حد مجاز در برجام عبور کرد
Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری نیمه رسمی فارس روز دوشنبه ۱۰ تیر به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه ۱۰ تیر در جمع خبرنگاران اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی حدود دو ماه پیش به کشورهای باقیمانده در توافقنامه اتمی موسوم به برجام اولتیماتوم داده بودند که در صورت برآورده نشدن خواسته های خود، اقدام به کاهش تعهدات برجامی خواهند کرد و در اولین گام از سقف تعیین شده برای میزان ذخیره اورانیوم فراتر خواهند رفت. در مقابل سه کشور اروپایی عضو توافق طی نامه ای مشترک به ایران اخطار داده بودند که در صورت نقض برجام منتظر «عواقب» آن باشد.

خبرگزاری فارس به نقل از یک منبع آگاه نوشت: «امروز بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از توزین روز چهارشنبه هفته گذشته، مجددا وزن تولید مواد غنی شده ایران را اندازه‌گیری کردند و ذخایر ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.»

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی حدود دو هفته پیش در ۲۷ خرداد در محل تأسیسات آب سنگین اراک در جمع خبرنگاران گفته بود: «از امروز به مدت ۱۰ روز (۲۷ ژوئن/ ششم تیر) ما از سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ عبور خواهیم کرد و نه تنها عبور خواهیم کرد، بلکه افزایش تولید به شدت بالا خواهد رفت و بعد از عبور از ۳۰۰ کیلو، سرعت افزایش اورانیوم غنی شده با غنای ۳.۶۷ را بیشتر خواهیم کرد.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در حالی که ایران اعلام کرده بود ذخیره اورانیوم غنی شده خود را از سقف تعهدات برجامی فراتر خواهد برد، نمایندگان کشورهای باقیمانده در برجام روز جمعه گذشته در وین گرد هم آمدند تا به اجرایی شدن سازوکار حمایتی از مبادلات تجاری با ایران موسوم به اینستکس شتاب بخشند. با این حال عباس عراقچی، رئیس هیات مذاکره کننده ایران، در پایان نشست کمیسیون مشترک برجام گفت این جلسه گامی رو به جلو بوده است اما انتظارات ایران را برآورده نکرده است.

مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد نیز اینستکس را در وضعیت فعلی ناکافی خواند و آن را به «ماشینی زیبا اما بدون بنزین» تشبیه کرد.

سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا پیشتر در بیانیه ای مشترک به ایران هشدار داده بودند در صورت نقض تعهدات برجامی با «عواقب» آن مواجه خواهد شد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در واکنش به بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی آن را «وقاحت سیاسی» عنوان کرده و گفته بود ایران از ۱۶ تیر گام دوم کاهش تعهدات برجامی خود را شروع خواهد کرد.

از زمان خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، ایران همواره طرف‌های اروپایی را به «تعهد زبانی» و کم‌کاری برای اجرای این توافقنامه متهم کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپا: ایران از تعهدات برجامی عدول کرده؛ تشکیل فوری کمیسیون مشترک ضروری است

هشدار روحانی: از ۱۶ تیر غنی‌سازی ۳.۶۷ درصد را هر قدر که بخواهیم بالا می‌بریم

هشدار فرانسه به ایران: ذخیره اورانیوم را بی‌‌درنگ کاهش دهید