دادگاهی در سویس به نفع کارمندی رای داد که به خاطر پیغام‌های واتس‌آپ اخراج شده بود

دادگاهی در سویس به نفع کارمندی رای داد که به خاطر پیغام‌های واتس‌آپ اخراج شده بود
نگارش از Euronews

«شرکت از مکالمات کتبی این کارمند بدون دلیل و شواهد و همین‌طور بدون اجازه او، تصویر تهیه کرده است. باید در نظر داشت که مکالمات در برنامه واتس‌آپ برخلاف پست‌های فیسبوک که عمومی هستند، حریم خصوصی افراد است.»

یک شرکت سویسی به حکم دادگاه مجبور است به کارمندی که به خاطر پیغام‌های واتس‌آپ اخراج شده بود، خسارت پرداخت کند.

بر اساس حکم دادگاه عالی زوریخ، این شرکت حریم خصوصی کارمندش را نقض کرده است.

این شرکت سویسی که نامش اعلام نشده در بررسی سلامت سالانه تلفن‌های همراه کاری کارمندانش از مکاتبات این کارمند در واتس‌آپ، عکس گرفته بود.

در این مکاتبات کارمند اخراج شده با یکی از همکارانش از رییس‌اش انتقاد کرده بود.

در متن حکم دادگاه آمده است: «شرکت از مکاتبات این کارمند بدون دلیل و شواهد و همین‌طور بدون اجازه او، تصویر تهیه کرده است. باید در نظر داشت که مکاتبات در برنامه واتس‌آپ بر خلاف پست‌های فیسبوک که عمومی هستند، حریم خصوصی افراد به حساب می‌آید.»

اکنون این شرکت باید علاوه بر بازپرداخت هزینه‌هایی که این کارمند برای شکایت در دادگاه متحمل شده است، ۲۵ هزار فرانک سویس به او به عنوان جریمه پرداخت کند.

این شرکت که در زمینه بهداشت عمومی فعال است، می‌گوید کارمند سابقش در پیغام‌ها فرستاده شده در برنامه‌ واتس‌آپ از رییس خود بدگویی کرده است. این شرکت مدعی شده که بدگویی‌های کارمند به مثابه آزار جنسی بوده است.

شرکت این کارمند را که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ مشغول به کار بوده است، علاوه بر توهین به مقام بالاتر از خود، به اتهامات دیگری از جمله تمارض برای مرخصی استعلاجی، در میان گذاشتن رازهای تجاری شرکت با دیگران و زورگویی به همکارانش متهم کرده است.

بر اساس حکم دادگاه «دلیلی محکمه‌پسند برای توجیح جستجو در مکالمات خصوصی کارمندان» وجود ندارد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط