ژاپن علیرغم اعتراض‌ها به شکار تجاری نهنگ ادامه خواهد داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ژاپن علیرغم اعتراض‌ها به شکار تجاری نهنگ ادامه خواهد داد
کپی رایت  Reuters

ژاپن روز دوشنبه ۱ ژوئیه اعلام کرد علیرغم اعتراض‌های گسترده، به شکار تجاری نهنگ در آب‌های نزدیک سواحل جزایر خود و در منطقه اقتصادی ویژه ادامه خواهد داد.

در ماه دسامبر گذشته مجمع‌الجزایر ژاپن با اعلام خروج خود از کمیسیون بین‌المللی شکار نهنگ‌ها تصریح کرده بود از ماه ژوئیه پس از ۳۰ سال باردیگر شکار تجاری آب‌بازسانان (راسته‌ای از پستانداران دریایی شامل نهنگ‌ها، دلفین‌ها و گرازماهیان) را از سر خواهد گرفت.

این کشور پیشتر هم تحت عنوان «شکار به منظور تحقیق و پژوهش» اقدام به صید محدود نهنگ‌ می‌کرد، اما این برای نخستین بار طی سال‌های اخیر است که شروع به شکار تجاری نهنگ کرده است.

ژاپن با تصمیم علنی به از سرگیری شکار تجاری نهنگ‌ها به کشورهایی نظیر نروژ و ایسلند پیوسته است که معتقدند معاهده سال ۱۹۸۶ برای حفظ این گونه دریایی تنظیم و اجرایی شده بود و اینک پس از سی سال با برطرف شدن خطر انقراض دیگر لزومی برای ماندن در این کمیسیون وجود ندارد.

سازمان‌های محیط زیستی و جمعیت‌های طرفدار نهنگ‌ها و دریاها در روز‌های اخیر با راهپیمایی و نصب پلاکارد به تصمیم دولت ژاپن انتقاد وارد کرده‌اند.

شکار و خوراک نهنگ در ژاپن سنتی واقعی به شمار می‌رود. در زمان قحطی سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم تنها منبع پروتئین مردم را گوشت نهنگ تشکیل می‌داد و هنوز هم کمتر کسی در ژاپن یافت می‌شود که به این سنت قدیمی آشکارا انتقاد کند.

بیشتر بخوانید: