ژاپن صید نهنگ در اقیانوس منجمد جنوبی را از سر می گیرد

ژاپن صید نهنگ در اقیانوس منجمد جنوبی را از سر می گیرد
نگارش از Euronews

ژاپن در نظر دارد علیرغم مخالفت های جهانی شکار نهنگ را از سر بگیرد. به همین منظور کشتی های صیادی ژاپنی روز سه شنبه عازم اقیانوس منجمد جنوبی شدند

ژاپن در نظر دارد علیرغم مخالفت های جهانی شکار نهنگ را از سر بگیرد. به همین منظور کشتی های صیادی ژاپنی روز سه شنبه عازم اقیانوس منجمد جنوبی شدند.

توکیو می گوید صید نهنگ در جنوبگان تنها جنبه پژوهشی-علمی دارد و شمارگان آن تا مارس آینده از سقف ۳۳۳ نهنگ تجاوز نخواهد کرد.

صید تجاری نهنگ از ۲۹ سال پیش ممنوع است اما ژاپن از سال ۱۹۸۷، صیدی را که «صید علمی» نهنگ می نامد، در دستور کار قرار داده است.

دیوان بین المللی دادگستری مارس ۲۰۱۴ با صدور حکمی از ژاپن خواست صید نهنگ را در جنوبگان متوقف کند. پس از آن توکیو حداقل برای یکسال از صید نهنگ چشم پوشی کرد اما هفته گذشته در قالب یک طرح بازبینی شده که آنرا «منطقی» ارزیابی کرده، تصمیم گرفت شکار نهنگ را از سر بگیرد.

ساتوشی کانی، یکی از مسئولان وزارت کشاورزی، جنگلداری و شیلات ژاپن در باره مخالفت های جهانی ، به ویژه تهدیدهای مخالفان صید نهنگ، می گوید: «طبق گزارش ها، آنها به شدت مخالف از سرگیری برنامه تحقیقاتی ما روی نهنگ ها هستند و از حرفهای آنها می شود اینگونه استنباط کرد که اگر در دریا با ما مواجه شوند، هدفشان جلوگیری از صید خواهد بود.»

به زعم ژاپنی ها بیشتر گونه های نهنگ در معرض خطر انقراض نیستند و از سوی دیگر مصرف گوشت این پستاندار دریایی در ژاپن یک فرهنگ غذایی دیرینه است. شینزو آبه، نخست وزیر این کشورهم از صید نهنگ حمایت می کند.

مطالب مرتبط