Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ماکرون: در نشست یکشنبه باید تکلیف سه پست کلیدی اتحادیه اروپا مشخص شود

ماکرون: در نشست یکشنبه باید تکلیف سه پست کلیدی اتحادیه اروپا مشخص شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اختلافات سران کشورهای اتحادیه اروپا پیش از این در طی یک نشست دو روزه (۲۱-۲۲ ژوئن) منجر به تعویق افتادن تعیین روسای کمیسیون و شورای اروپایی شده بود.

آگهی

سران کشورهای اتحادیه اروپا شامگاه یکشنبه ۳۰ ژوئن (نهم تیر) بار دیگر برای تعیین جانشین آینده ژان-کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در بروکسل گرد هم جمع می‌شوند.

امانوئل ماکرون بعدازظهر یکشنبه و در بدو ورود به بروکسل تاکید کرد که در نشست امشب باید تکلیف سه پست کلیدی اتحادیه اروپا مشخص شود. علاوه بر تعلقات حزبی فاکتورهای مهم دیگری نظیر جنسیت و توازن جغرافیایی بین کشورهای شرق و غرب اروپا در سرنوشت کرسی های مهم این اتحادیه دخیل هستند.

اختلافات سران کشورهای اتحادیه اروپا پیش از این در طی یک نشست دو روزه (۲۱-۲۲ ژوئن) منجر به تعویق افتادن تعیین رهبران کمیسیون و شورای اروپایی شده بود.

در این نشست، امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه گفته بود که هیچ‌کدام از نامزدها؛ مانفرد وبر (از احزاب راست میانه)، فرانتس تیمرمن (معاون کنونی یونکر، و رهبر چپ های میانه رو هلند) و مارگرت وستاگر (نامزد لیبرال‌ها) از حمایت اکثریت برخوردار نیستند. برخی دیگر از رهبران معتقد بودند با این‌که وبر از حمایت اکثریتی برخوردار نیست اما هیچ‌ تصمیمی‌ هم درباره دیگر نامزدها -آقای تیمرمن و خانم وستاگر-گرفته نشده است.

بیشتر بخوانید:

موضع آقای ماکرون در برابر خانم وستاگر که نامزد لیبرال ها است حتی برخی از رهبران احزاب لیبرال میانه‌رو که به رییس جمهوری فرانسه نزدیک هستند را رنجاند.

رییس جمهوری فرانسه روز پنج‌شنبه در حاشیه نشست سران گروه بیست در ژاپن هشدار داد که اگر سران کشورهای اروپا نتوانند در جلسه پیش‌رو در بروکسل به توافق برسند، اتحادیه اروپا ممکن است در ورطه «یک زنجیره ناکارآمدی سازمانی» بیفتد.

از سوی دیگر، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با وجود این‌که از ابتدا حامی انتخاب مانفرد وبر، چهره میانه‌روی ائتلاف «حزب مردم اروپا» بوده است روز شنبه گفت که احتمال انتخاب یکی از دو نامزد پیشرو برای ریاست کمیسیون اروپا وجود دارد.

احتمال توافق بر سر انتخاب فرانتس تیمرمن

برخی می‌گویند سخنان خانم مرکل نشانه‌هایی از رسیدن به توافق برای انتخاب فرانتس تیمرمنِ سوسیال دموکرات است.

رویترز
فرانتس تیمرمن معاون کنونی یونکر و جانشین احتمالی اورویترز

مقامات اتحادیه اروپا از عدم حمایت بسیاری از سران کشورهای اروپایی از مانفرد وبر برای ریاست کمیسیون اروپا خبر می‌دهند.

این مقامات می‌گویند احتمال رسیدن به توافقی برای انتخاب آقای تیمرمن به عنوان رییس کمیسیون اروپا و در نتیجه ارائه فرصت به آقای وبر برای رقابت به منظور کسب ریاست پارلمان اروپا و تعیین یک نامزد محافظه‌کار برای ریاست شورای اروپا وجود دارد.

پارلمان اروپا تا چند روز دیگر آغاز به کار خواهد کرد و در نتیجه مقام ریاست به زودی تعیین خواهد شد.

دونالد توسک، نخست وزیر سابق لهستان نیز هم اکنون ریاست شورای اروپا است. این مقام از سوی اکثریت اعضاء انتخاب می شود. رییس آینده شورای اروپایی باید از ماه دسامبر و به مدت پنج سال فعالیت خود را آغاز کند.

برخی از دیپلمات‌های اروپایی نیز احتمال می‌دهند کریستالینا جورجیوا، معاون سابق رییس کمیسیون و یک محافظه‌کار به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جانشین فدریکا موگرینی انتخاب شود.

سران اتحادیه اروپا باید رئیس آینده بانک مرکزی اروپا را نیز تعیین کنند اما به علت جنبه فنی بودن این مقام، انتخاب آن جدا از دیگر مقام های نهادهای اروپایی صورت خواهد گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تعلیق نشست سران کشورهای اتحادیه اروپا و آغاز گفتگوهای دوجانبه

اکثر اروپایی‌ها انتظار دارند تا ۲۰ سال آینده اتحادیه اروپا فروبپاشد

مجارستان، پاشنه آشیل اتحادیه اروپا در جنگ روسیه با اوکراین؛ وتوی بوداپست خشم اعضا را برانگیخته است