Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مردم ایران؛ گرفتار افزایش بی‌پایان قیمت‌ها و نگران از آغاز جنگ

مردم ایران؛ گرفتار افزایش بی‌پایان قیمت‌ها و نگران از آغاز جنگ
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

استاد دانشگاه تهران: هدف تحریم‌ها ایجاد نارضایتی در میان شهروندان عادی جامعه است با این امید که مردم به خیابان‌ها بیایند، اعتراض کنند و دولت را عوض کنند... وقتی آمریکایی‌ها می‌گویند کارزار فشار حداکثری بر ایران را به راه انداخته‌اند، آنچه می‌فهمیم این است که آن‌ها در پی تغییر رژیم هستند.

آگهی

از زمان خروج یک جانبۀ ایالات متحده آمریکا از برجام، دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور به شدت تلاش می‌کند تا رهبران ایران را با تهدید و تحریم و برای عقد یک توافق جایگزین، پای میز مذاکره باز گرداند.

واشنگتن می‌گوید هدف تحریم‌های گسترده تنها حکومت ایران است؛ با این حال شهروندان ایرانی نظر دیگری دارند.

دو شهروند در تهران دربارۀ دشواری‌ها و چالش‌های زندگی روزمره می گویند که افزایش شدید قیمت‌ها، نرخ بالای تورم و کاهش قدرت خرید خانوارها عمده عواملی هستند که عرصۀ زندگی را بر مردم سخت‌تر می‌کنند.

با این که ایران سعی می‌کند اثرات تحریم‌ها را کاهش دهد اما اقتصاد این کشور به دلیل افزایش نرخ تورم، سقوط میزان واردات و صادرات و ارزش واحد پول ملی بشدت ضعیف شده است. این عوامل زندگی مردم را بیش از پیش تحت فشار قرار می‌دهد.

ترامپ و اعضای کابینۀ او بارها گفته‌اند که هدف آن‌ها تغییر رژیم نیست و تنها مطالبه‌ای که دارند تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران است. با این حال بسیاری در ایران می‌گویند هدف ایالات متحده افزایش نارضایتی در جامعه و درنهایت سرنگونی جمهوری اسلامی است.

فوائد ایزدی، استاد دانشگاه تهران می‌گوید: «هدف تحریم‌ها ایجاد نارضایتی در میان شهروندان عادی جامعه است با این امید که مردم به خیابان‌ها بیایند، اعتراض کنند و دولت را عوض کنند. این دلیل پشت تحریم‌ها است. به این ترتیب وقتی آمریکایی‌ها می‌گویند کارزار فشار حداکثری بر ایران را به راه انداخته‌اند، آنچه ما اینجا از آن می‌فهمیم این است که آن‌ها در پی تغییر رژیم هستند.»

با بالا رفتن تنش‌ها میان ایران و آمریکا، احتمال وقوع جنگ میان دو طرف هم بالا است درحالیکه هر دو طرف می‌گویند جنگ نمی‌خواهند.

جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز از تهران می‌گوید: «اگرچه برجام با خود شادی و خوشحالی به میان مردم ایران آورد اما با خروج دونالد ترامپ از آن، امروز مردم ایران باید علاوه بر مشکلات اقتصادی، نگران جنگی باشند که احتمال وقوع آن بر سر آنها سایه افکنده است.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اندرو موریسون: مسئولیت ایران در حمله به نفت‌کش‌ها تقریبا قطعی است

افزایش حملات سایبری ایران علیه آمریکا در پی افزایش تنش در منطقه خلیج فارس

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»