افزایش حملات سایبری ایران علیه آمریکا در پی افزایش تنش در منطقه خلیج فارس

افزایش حملات سایبری ایران علیه آمریکا در پی افزایش تنش در منطقه خلیج فارس
Copyright MSgt Renae Pittman
Copyright MSgt Renae Pittman
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکتهای امنیت سایبری می‌گویند در هفته‌های اخیر هکرهایی که گفته می‌شود برای دولت ایران کار می‌کنند، نهادهای دولتی آمریکا همچنین بخش‌های اقتصادی این کشور از جمله نفت و گاز را هدف قرار داده‌اند.

آگهی

در پی افزایش تنش میان تهران و واشنگتن، ایران حملات سایبری خود علیه دولت آمریکا و زیرساختهای حیاتی این کشور را افزایش داده است.

شرکتهای امنیت سایبری CrowdStrike و FireEye اعلام کرده‌اند در هفته‌های اخیر هکرهایی که گفته می‌شود برای دولت ایران کار می‌کنند، نهادهای دولتی آمریکا همچنین بخش‌های اقتصادی این کشور از جمله نفت و گاز را هدف قرار داده‌اند.

هنوز روشن نیست که آیا این هکرها به اطلاعات شبکه‌های هدف دسترسی پیدا کرده‌اند یا خیر. 

پیش از این نیز هر دو کشور علیه یکدیگر از حملات سایبری استفاده می‌کردند؛ این حملات که پس از امضای توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ میلادی کاهش و با خروج آمریکا از این توافق بار دیگر افزایش یافته بود، در ماه جاری پس از آنکه دونالد ترامپ تحریم‌هایی را علیه بخش پتروشیمی ایران به اجرا گذاشت، به اوج خود رسید.

جان هولتکیست، مدیر بخش تجزیه و تحلیل اطلاعات شرکت امنیت سایبری «فایر آی» می‌گوید: «هر دو طرف می‌خواهند بدانند که طرف مقابل چه در سر دارد... شما می‌توانید کاملا انتظار داشته باشید که رژیم ایران از هر وسیله‌ای که در اختیار دارد استفاده کند تا از میزان عدم اطمینان در این باره که در آینده چه روی خواهد داد و حرکت بعدی آمریکا چه خواهد بود، بکاهد.»

آژانس امنیت ملی آمریکا نیز گرچه بطور مشخص دربارۀ فعالیتهای سایبری ایران صحبتی نکرده اما روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «در گذشته مسائل جدی در رابطه با اقدامات سایبری مخرب ایرانی‌ها وجود داشته است.»

ناسا، اداره کل ملی هوانوردی و فضا نیز به تازگی اعلام کرد: «در زمانی که تنش‌ها بشدت افزایش یافته، مناسب است که همه در مقابل تجاوزهای ایران در فضای مجازی هشیار باشند و مطمئن باشند که اقدامات دفاعی لازم را تدارک دیده‌اند.»

کارشناسان می‌گویند اگرچه نشانه‌های مبارزات سایبری اکنون کاملا مشهود است اما به آن معنا نیست که ایرانی‌ها حتما به سیستم‌های رایانه ایالات متحده دسترسی پیدا کرده باشند؛ با این وجود این خطر وجود دارد که با بدتر شدن روابط دو کشور، ایرانی‌ها با مرور زمان به این توانایی دست یابند.

به گفتۀ اورن فالکوویتس تحلیلگر پیشین امنیت ملی آمریکا، باید به یاد داشت که عملیات سایبری اتفاقی جادویی نیست که یک‌روزه انجام بشود. این کار به سالها برنامه‌ریزی نیاز دارد اما با افزایش تنش میان این دو کشور، تاثیرات سایبری به یکی از ابزارهایی تبدیل می‌شود که هر دو بر آن تمرکز می‌کنند و دفاع در برابر آن بسیار سخت است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عملیات سایبری آمریکا علیه ایران در پی حمله به تاسیسات نفتی عربستان

مردم ایران؛ گرفتار افزایش بی‌پایان قیمت‌ها و نگران از آغاز جنگ

رهبران «گروه ۷» از تلاش جمعی برای تثبیت اوضاع همچنین احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران خبر دادند