Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر خارجه پاکستان در گفت‌وگو با یورونیوز: تنش در منطقه به ضرر ایران و افغانستان است

وزیر خارجه پاکستان در گفت‌وگو با یورونیوز: تنش در منطقه به ضرر ایران و افغانستان است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«من فکر می‌کنم آغاز تنشی دیگر با ایران که در همسایگی افغانستان قرار دارد موقعیت خطرناک دیگری را در رابطه با این کشور دامن می‌زند.»

آگهی

همزمان با سفر شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان به بروکسل، مقر اتحادیه اروپا خبرنگار یورونیوز گفت‌وگویی با وی انجام داده است.

در این مصاحبه وزیر خارجه پاکستان موضع این کشور در قبال مسائل مهم بین المللی از جمله تنش در روابط ایران و آمریکا و سیاست اسلام‌آباد در قبال افغانستان را تصریح کرد.

آنچه‌ در زیر می‌آید متن گفتگوی وزیر خارجه پاکستان با جک پاروک خبرنگار یورونیوز است.

تنش حاضر میان ایران آمریکا

یورونیوز: یکی از مواردی که اتحادیه اروپا تا کنون برای آن تلاش بسیاری کرده، تثبیت برجام بوده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تحریم‌های سخت‌تری را علیه ایران وضع کرده و حتی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر این کشور را نیز تحریم کرده است. موضع کشور شما به عنوان یک بازیگر مهم منطقه‌ای در این زمینه چیست؟

وزیر خارجه پاکستان: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا پیش از این بارها گفته و اخیرا نیز یک بار دیگر این موضوع را تکرار کرده که ایران تا کنون هیچ [بخشی] از توافقی را که امضا کرده، نقض نکرده است. با چنین توضیحی پاکستان مایل است که این تنش از راه مذاکره حل و فصل شود. گمان نمی‌کنم بالا رفتن تنش کمکی به آمریکا، ایران یا کل منطقه بکند.

موقعیت افغانستان

یورونیوز: اگر شما بخواهید مستقیما با رئیس جمهوری آمریکا در مورد کاهش تنش حاضر صحبت کنید، به او چه می‌گویید؟

وزیر خارجه پاکستان: من فکر می‌کنم آغاز تنشی دیگر در این منطقه با ایران که در همسایگی افغانستان قرار دارد موقعیت خطرناک دیگری را در رابطه با این کشور دامن می‌زند. بنابراین خویشتن‌داری با رعایت جانب احتیاط را پیشنهاد می‌کنم.

یورونیوز: از افغانستان صحبت کردید. فشار اصلی گروه طالبان درخواست آنها مبنی بر خروج نیروهای آمریکا و مشخصا ناتو از افغانستان به منظور آماده‌سازی بستر گفتگوهای صلح است. آیا شما از این خواست آنها حمایت می‌کنید؟

وزیر خارجه پاکستان: سطح حضوری که آنها در آنجا دارند، نمی‌تواند نامحدود باشد. رئیس جمهوری ترامپ به مردم ایالات متحده قول داده است که نیروهای کشورش را از [افغانستان] خارج می‌کند. موعد انتخابات نزدیک است و من مطمئنم او وعده‌ای را که داده مد نظر دارد و می‌خواهد به قولش عمل کند. ولی شما این را هم در نظر داشته باشید که او دستاوردهای این سال‌ها از دست نخواهد داد.

تنش میان پاکستان و هند

یورونیوز: ولی شما خودتان با هند تنش مرزی داشتید. رهبران و مسئولان اتحادیه اروپا در جریان گفتگو در بروکسل در این زمینه به شما چه گفتند و شما چه توضیحی به آنها دادید؟

وزیر خارجه پاکستان: هند قصد دارد توجه جامعه بین‌المللی را از خشونت و به هم ریختن اوضاع در کشمیر تحت کنترل خودش منحرف کند. روشن است که ما به دنبال روابط بر پایه آشتی با هند هستیم و بر این باوریم که تنها راه چاره برای مسائل حل نشده بین دو کشور گفتگو است. راه دیگری وجود ندارد. آیا راه حلی پیدا می‌شود؟ در حال حاضر نه. آیا باید برای رسیدن به راه حل با هم جنگ کنیم؟ نه. درگیر شدن در جنگ برای هر دو طرف به معنی خودکشی است. پس چاره چیست؟ تنها چاره گفتگوست. این رویه نباید فراموش شود. هند نباید این راه چاره را نادیده بگیرد.

قاچاق دختران پاکستانی به چین

یورونیوز: نکته‌ای که در رسانه‌های غرب درباره پاکستان جلب توجه کرده اخباری درباره قاچاق دختران پاکستانی به چین استکه گویا برای ازدواج به چین برده شده اما در واقع مجبور به تن‌فروشی می‌شوند، رویه‌ای که مخالف حقوق بشر است. شما در گام نخست برای جلوگیری از این کار چه اقدامی کرده‌اید؟

وزیر خارجه پاکستان: این موضوع گزارش شده و به اخبار عمومی تبدیل گردیده و بنابراین مشخص است که دغدغه‌هایی درباره آن وجود دارد. ما با چینی‌ها بررسی کردیم تا بتوانیم با همدیگر رویکردی به این مسئله داشته باشیم. به این نتیجه رسیدیم که در روایت خیلی از این داستان‌ها اغراق شده است. داستان‌هایی روایت شده تا در روابط دو کشور دوست و همسایه بدفهمی ایجاد کند. ما اجازه نمی‌دهیم هیچ گونه سوء استفاده‌ای انجام بگیرد و در عین حال اجازه هم نمی‌دهیم تبلیغات بین‌المللی روابط دوستانه دو کشور پاکستان و چین را تحت تاثیر قرار دهند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داماد عزادار کابلی: جنگ اینجا و گپ صلح آنجا

حمله مرگبار طالبان در شمال افغانستان همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات صلح

مردی به دلیل تلاش برای راه اندازی باشگاه همجنسگرایان در پاکستان به بیمارستان روانی فرستاده شد