حمله مرگبار طالبان در شمال افغانستان همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات صلح

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
درگیری در ولایت بغلان
درگیری در ولایت بغلان   -   کپی رایت  عکس از آرشیو/رویترز

دور هفتم مذاکرات بین آمریکا و گروه طالبان در حالی روز شنبه در دوحه آغاز شد که در حمله جمعه شب اعضای این گروه در ولایت بغلان دستکم ۳۰ نفر از شبه نظامیان «خیزش های مردمی» کشته شدند.

به گزارش رسانه های افغانستان حمله گروه طالبان در ولسوالی نهرین در شمال افغانستان حدود ساعت ۱۱ شب آغاز شد و به مدت شش ساعت ادامه داشت.

بنا به گزارش ها اعضای گروه طالبان تمامی جنگ افزارها و تجهیزات نظامی شبه نظامیان «خیزش های مردمی» را با خود برده اند.

وزارتخانه های امور داخله (کشور) و دفاع ملی افغانستان تاکنون به حمله جمعه شب طالبان واکنشی نشان نداده اند.

حمله جمعه شب در حالی روی داد که یک مقام آمریکایی مقطع زمانی کنونی را «نقطه عطفی» برای مذاکرات صلح توصیف کرده است.

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود از انتظارات زیاد هر دو طرف از مذاکرات پیش رو سخن گفت.

بنا به اعلام مقامات آمریکایی و رهبران گروه طالبان قرار است دو طرف در این مذاکرات جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان را مشخص کنند. در مقابل گروه طالبان قرار است متعهد شود تا از خاک افغانستان برای حمله به ایالات متحده و متحدان این کشور استفاده نکند.

زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان سرپرستی هیات مذاکره کننده این کشور با طالبان را برعهده خواهد داشت. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در جریان سفر اخیر خود به کابل اعلام کرده بود که کشورش در آستانه دستیابی به پیش نویس توافق با گروه طالبان در زمینه مقابله با تروریسم است.

وزیر خارجه ایالات متحده ابراز امیدواری کرده بود که دو طرف تا روز اول سپتامبر (۱۰ شهریور) به توافق صلح دست یابند. این در حالی است که قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز ۲۸ سپتامبر (ششم مهر) برگزار شود.